دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

  درباره ما

  گالری عکس

اولین اکران فیلم دخترعمو پسر عمو در سینمای فردوسی اوز

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  از فلاحت مظفری تا پیام دانش اوز به قلم احمد خضری
[ دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - 00:50:09 ]

از فلاحت مظفری تا پیام دانش اوز به قلم احمدخضری، سردبیرنشریه عصراوز


نتیجه تصویری برای احمد خضری

 

سرآغاز چاپ و انتشار مجله در ایران را می توان به «فلاحت مظفری» نسبت داد.


نتیجه تصویری برای فلاحت مظفری

فلاحت مظفری نام مجله ایست که برای اولین بار در کشور ایران در ماه جمادی الاول سال 1318 هجری قمری مطابق با ماه اوت 1900 میلادی در تهران منتشر شد.[1]


نتیجه تصویری برای فلاحت مظفری

همیشه اولین ها می توانند در فرآیند زندگی اجتماعی مردم اثرات مثبت و منفی داشته باشند. مسلمآ «فلاحت مظفری» که به سردبیری  مهدی فخیم السلطنه و در راستای بخش کشاورزی منتشر شد توانست اثرات مثبت و غیر قابل انکاری را در افکار کارشناسان و کشاورزان داشته باشد. اداره ی کل فلاحت در سال 1279 هجری شمسی به ریاست مهدی  فخیم السلطنه که فردی متین و اهل قلم بود و در رشته کشاورزی (فلاحت) به تحصیل پرداخته بود اداره می شد.


نتیجه تصویری برای فلاحت مظفری

و در همان سال وی تصمیم به انتشار نشریه گرفت.

البته، باتوجه به تعریفی که امروزه از مجله  داریم در حدود 65 سال اول عمر مطبوعات در ایران، نشریه ای به شکل مجله امروزی در ایران منتشر شده است.[2] به ویژه این که در دوران پادشاهی محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار که انتشار روزنامه در ایران مورد توجه بوده ما چیزی به عنوان مجله نمی ببینیم.


نتیجه تصویری برای فلاحت مظفری

گرچه روزنامه های علمیه دولت علیه ایران، روزنامه ی ملتی، روزنامه نظامی، روزنامه علمی، مریخ و چند نشریه ی دیگر تا حدودی از نظر محتوا و ترتیب انتشار مجله بودند، اما از نظر شکل مجله محسوب نمی شوند. این شبهه پیش نیاید که منظور از شکل، قطع آن است چون روزنامه ی اردوی همایون، و ورقه ی ماه مدرسه ی دارالفنون تبریز تقریبآ قطع رقعی داشتند اما چون سایر خصوصیات مجله در آن ها دیده نمی شود باز هم «مجله» محسوب نمی شوند.


نتیجه تصویری برای مجله «فلاحت مظفری»

فقط سالنامه ی ایران است که بسیاری از خصوصیات مجله در آن دیده می شود، اما باز هم از نظر ترتیب انتشار مجله محسوب نمی شود. وکلام آخر این که اولین نشریه ای که می توان خصوصیات کامل مجله را به آن اطلاق کرد همان «فلاحت مظفری» است.


نتیجه تصویری برای معنی مجله

قبل از این که به معرفی بیشتر «فلاحت مظفری» بپردازیم بهتر است مجله را تعریف کنیم: مجله کلمه ای عربی است و به معنی صحیفه و کرامه است. مجله، نشریه ای است که همچون کتاب و رساله ای از اخبار، موضوعات و مقالات مختلف هفته ای یا 15روزی یا ماهی و جز آن طبع کنند و انتشار دهند[3] .

در عرف مطبوعات مجله را چنین تعریف می کنند:

«مجله، نشریه ایست که برای روشن شدن افکار عموم در زمینه های مختلف اجتماعی، سیاسی، علمی، فنی، فرهنگی و ارتقاء سطح مطبوعات مردم، نشر اخبار، اطلاعات، انتقاد و اصلاح اندیشه ی مردم به طور منظم و در زمان معین منتشر می شود.»

به طور کلی، ارزش و اهمیت مجله، در ابتدا به ظاهر آن، مانند عکس های رنگی، کیفیت کاغذ، تصویر پردازی و استفاده از رنگ و طرح است. این خصوصیات را باید طراح در نظر داشته باشد: نام مجله، قطع رنگ، عکس، طراحی صفحات به تیتر و سوتیتر به ستون بندی و انتخاب حروف از جمله عناصر مهم یک صفحه آرایی زیبا در مجله است.


مجله «فلاحت مظفری» در زمان پادشاهی مظفرالدین شاه قاجار با قطع 1/21/16.65 سانتی متر منتشر شد که بر روی جلد شماره اول آن چنین نوشته شده بود: «این روزنامه در تحت حمایت بندگان اعلیحضرت قویشوکت اقدس شاهنشاه و خلدالله ملکه و سلطانه است. صاحب امتیاز فخیم السلطنه رییس و مدیر کل فلاحت ممالک محروسه استمحل رجوع چهار راه فخرالدوله در اداره ی کل فلاحت است.

وجه اشتراک سالیانه طهران 18 قران، داخله ایران 20 قران، اروپا و آمریکا 14 فرانک، تمام عثمانی سه مجیدی، قفقاز و روسیه شش منات، هند و افغانستان 9 روپیه و اجرت پست همه جا به عهده ی ادارات است». این مجله ماهی دوبار در غره (اول ماه) و پانزدهم طبع و تقسیم می شود.[4]

گرچه برروی جلد مجله نوشته شده است که ماهی دو بار منتشر می شود ولی به نظر می رسد این مجله ماهی یک بار منتشر می شده است. فهرست مطالب شماره یک این مجله بدین قرار است: اخطار مخصوص، تمنا، اخبار رسمی، مقدمه ای در بنای اداره ی کل فلاحت، گندم، اعلان، تعرفه نرخ اجناس و مطالب دیگر. در شماره ی سوم این مجله اولین آگهی (اعلان) را که مربوط به نمایندگی یک شرکت هلندی در ایران برای فروش ماشین آلات کشاورز است درج شده است. دفتر این شرکت در خیابان لاله زار تهران بوده است.[5] از دیگر نکات جالب اولین شماره مجله این است که در آن نوشته شده است که «از کلیه ی علوم فلاحت، فواید عامه، مقالات سودمند دیگر و اخبار رسمی راجع به امور فلاحت سخن می گوید، مقالات نافعه به حال دولت و ملت و راجع به فلاحت و فواید عامه را با کمال امتنان می پذیرد و نشر می نماید. مراسلاتی که به اداره می رسد در صورت انتشار و عدم انتشار آن صاحبش حق استرداد ندارد. پاکت های بی تمبر قبول نمی شود. فلاحت مظفری که برای تعمیم علوم و اصلاح اعمال زراعت و فلاحت و مزید اطلاع و علم عموم اهالی نگاشته و منتشر می شود برای رجال مردمانی که شایق آبادانی مملکت و طالب ترقی زراعت هستند  بدوا دو نمره مجانآ فرستاده می شود.

هرکس طالب باشد قیمت آبونه و وجه اشتراک شش ماهه آن را که در حقیقت کم و غیر قابل است نقد همراهی کارسازی فرمایند و شش ماهه ثانی را پس از شش ماه دیگر لطف خواهند کرد.

اداره، مبالغ کلی را برای ایجاد و تاسیس این روزنامه خرج کرده و محض این که هر کس بتواند آبونه بشود وجه اشتراک آن خیلی نازل قرار داده می شود که اسباب تسهیل انتشار و اتفاع عامه باشد. البته، همه می دانند که این اولین نشریه ی فلاحت است که در ایران ایجاد شده و ترتیب و نگارش این چنین آسان نیست. لذا اگر مشترکان فخام در نمره های اول نقصانی ببینند خرده نگیرند که انشاالله به مرور تکمیل و بهتر خواهد شد».

در پایان معرفی مجله فلاحت مظفری باید گفت:

 که شماره های 12 و 13 این مجله در یک مجله چاپ شد و در شماره 19 این مجله می خوانیم که «در سال اول فقط 5 نمره چاپ شد، تمام شد و حالا در دست نیست، سال دوم 12 نمره چاپ و توزیع شد. و مشترکین عظام وجه ناقابل آن که در سال شش قران است چه در طهران و چه در ولایات نپرداخته اند. امیدوار است که این جزئی وجه را که پول کاغذ و پست نمی شود زودتر بپردازند...» با معرفی اولین مجله ایران باید به چند نکته اشاره کرد:

1- چاپ و توزیع نشریات در دوران قاجار و از زمان محمد شاه توسط میرزا صالح شیرازی کازرونی آغاز و از دوران ناصرالدین شاه و مظفر الدین شاه پیگیری شد و این نتیجه مسافرت شاهان و مسئولان به اروپا بوده است.

2- انتشار نشریات از آن زمان تاکنون دارای سختی ها و مشکلات فراوان بوده که مهم ترین آن ها موضوع اعتبارات و بودجه بوده است.

3- مردم از آن زمان تا کنون روزنامه خوان هستند ولی روزنامه خر نیستند و حتی در 117 سال قبل مدیر مسئول فلاحت مظفری از مشترکان به خاطر نپرداختن وجه اشتراک گله کرده است.

4- مردم ایران به ویژه اهالی استان فارس به نشر مطبوعات علاقه مند هستند.

5- کشاورزی واقعا ساختار و اساس زندگی مردم را تشکیل می داده است که حتی نشریه ای در این مورد نیز داشته اند.

 پس از 40 سال که از انتشار مجله «فلاحت مظفری» با مدیر مسئولی مهدی فخیم السلطنه و همکاری یک نفر خارجی به نام مسیو داشر (که اطلاعات بیشتری از او در دست نیست و فقط می دانیم که در اداره کل فلاحت مشغول به کار بوده است) می گذشت، در سال 1320 یعنی 76 سال پیش دومین مجله رسمی ایران و یا اولین مجله ای که به سبک و سیاق امروزی است به نام مجله اطلاعات هفتگی از  سوی موسسه اطلاعات با سردبیری احمد شهیدی و به بهای هر شماره 2 ریال نشر شد. اطلاعات هفتگی مجله ی مصوره غیر سیاسی بود که از آغاز جزء مجلات پر تیراژ کشور بود. این مجله ماهانه منتشر می شده است و اولین مجله رنگی یا به اصطلاح سه رنگ بود که چاپ آن با دستگاه هایدبرگ انجام می شد. البته، بعدها موسسه اطلاعات با وارد کردن دستگاه هلیوگراور انقلاب بزرگی در مطبوعات ایران به وجود آورد. این دستگاه برای چاپ نشریات با تیراژ بالا با کیفیت رنگی خوب استفاده می شد و


نتیجه تصویری برای با پیام دانش اوز

اینک پس  از 117 سال پس از انتشار فلاحت مظفری و 76 سال پس از انتشار مجله ماهانه اطلاعات هفتگی، دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز  با مدیریت عبدالعزیز خضری توانست رسالت دانشگاهی خویش را در امر فرهنگ و ادب به کار بسته و پس از اقدامات متعدد فرهنگی مانند دعوت از استادان، فرهنگیان و عالمان اقدام به نشر مجله به سبک امروزی کند و بار دیگر این اقدام شایسته را در انتشار اولین مجله در بخش کهن اوز تبریک می گویم، هر چند اولین ها  همیشه مورد توجه است و بوده و هستند، اما به جرأت می توان گفت خالی از نقص نیز نیستند که در این مورد دوستان نیز مقالاتی نوشته اند و باید به آن ها توجه شود، چون در ابتدا دست اندرکاران پیام دانش از آن بهره مند می شوند. امید است آستانه تحمل همه بالا رود و انتقاد ها را پذیرا باشیم. از آنجایی که اینجانب بیش از دو دهه در امر مطبوعات فعالیت دارم به سختی ها و مشکلات چاپ و نشر واقف هستم اما صبر و تحمل و تشخیص درست جایگاه های مختلف افراد، سازمان ها و اداره ها و تعامل بخردانه با آنان می تواند حلال مشکلات باشد.

 برای صاحب امتیاز و مدیر مسئول مجله «با پیام دانش اوز» و دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز آرزوی موفقیت بیشتر را دارم.

 


[1]فصلنامه کتاب ، دوره ی نهم شماره های سوم و چهارم نوشته ی فریده عصاره

[2]سرآغاز مجله نگاری در ایران نوشته ی قاسمی

[3]فرهنگ دهخدا

[4]روی جلد فلاحت مظفری

[5]تاریخ روزنامه نگاری در ایران اثر سید فرید قاسمی

منابع و مواخذ:

1- از صبا تا نیما ج 2 اثر یحیی آرین پور،   2- تاریخ روزنامه نگاری در ایران، نوشته فرید قاسمی،   3- فرهنگ عمید، معین و دهخدا


https://t.me/IAUEVAZNEWS


منبع : فصلنامه باپیام دانش اوز شماره 2

نظرهای شما :  
شهروند ازبندرعباس[16/5/1396] : برای همه دست اندر کاران این مجله ارزوی. توفیق. دارم. وخیلی مایل هستیم که درباره. پیشرفت. وارتقای. شهرمان. از هم. درین. نشریه. مطلب. بنویسید. درین هفته. معاون. سیاسی. وزارت کشور. در بندرعباس. اعلام. کردند که. روند. تقسمات کشوری. سرعت. گرفته. وپرونده ها. ازین پس. با سرعت. بیشتری. بررسی میشود. جا دارد. شما هم برای ارتقای اوز. واگاهی. مسولین از روند سرعت گرفتن. ارتقای. مناطق. واز جمله. ارتقای. اوز. اطلاع رسانی. نمایید
 
از بندرعباس [17/5/1396] : دراوز عده ای میگویند اوزیهای ساکن بندر دراوز خیر وخیرات نمیکنند که حرف درستی نیست اشخاص زیادی هستند که کار خیر میکنند ولی درراه خدا خیر میکنند ولی اهل تبلیغ نیستند
 
نام: