جمعه ۱ تير ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

سالگرد ارتحال بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(قدس سره اله)و قیام پانزده خرداد تسلیت باد

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  تراژدی استخدام معلم در آموزش و پرورش
[ يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - 00:42:39 ]
وقتی وزير پيشين با بازنشستگی پيش از موعد صد هزار معلم موافقت كرد، مدارس به يكباره از معلمان با سابقه خالي شد، مجبور شديم از نيروهاي شركتی حتی با مدرك ديپلم استفاده كنيم تا كلاس درس خالی نماند...
عصر ایران؛ فهیمه‌سادات طباطبایی - داستان استخدام معلمان در آموزش و پرورش حکایت به شدت غم انگيزي است، قصه ای كه هر كس در طول اين سالها شاهدش باشد نه براي معلم كه براي دانش آموز مي‌گريد.


نتیجه تصویری برای تراژدی استخدام معلم در آموزش و پرورش

كل ماجرا در اين سي و چندين سال پس از انقلاب اين است:‌ درصد قابل ملاحظه ای از نيروي انساني اين وزارتخانه از سر بيكاري و عدم پذيرش در ارگان‌هاي ديگر و نه از سر علاقه به آموزش و پرورش پناه مي‌آورند، در اين ميان عده‌اي اندك راه تربيت معلم را رفته و مراحل آموزشي را سپري مي كنند اما آن بخش جامانده تحت عنوان نيروي شركتي و حق التدريس و نهضت يار و مربي مهد و با حقوق اندك و بدون بيمه و مزايا وارد سيستم مي‌شوند به اميد آنكه يك روزي مانند پيشينيان هم صنف خود با فشار بر آموزش و پرورش و مجلس استخدام خواهند شد.


نتیجه تصویری برای تراژدی استخدام معلم در آموزش و پرورش

و اين شكل استخدام سال هاست كه رويه شده و همه حق التدريسي ها و نيروهای شركتي خوب مي دانند كه اول بايد خود را وارد حفره‌های خالی رده های پایین در مدارس مانند دفتردار، مربی بهداشت، نهضت يار، مربي مهد كنند تا بعد... و اين "بعد" نزديك به پنج سال مي‌شود تا ديگر بتوان ادعای حق كرد: اول به آموزش و پرورش فشار مي‌ آورند و اگر راه به جايي نبرند، تجمعات خود را روبروي مجلس آغاز مي كنند تا حصول نتيجه.


نتیجه تصویری برای تراژدی استخدام معلم در آموزش و پرورش

در اين ميان آموزش و پرورش هميشه مقاومت مي كند، چون بدنه سنگين و فربه ای دارد كه از پس آن برنمي آيد چه برسد به نطفه جديد ناقص كه نه مدرك مرتبط دارد نه آموزش تربيت دبيری ديده و نه اين بدن پير فرتوت توانايي حمل آن را دارد؛ اما مجلس، اين نماينده هاي ادواري خوش مرام كه روزگار سپري شده بر آموزش و پرورش را نديده اند هر دوره براي خوشايند موكلان خود، مهر اجبار را بر پيشاني آموزش و پرورش مي زنند تا به اصطلاح خود فرياد هميشه مظلوم معلمان را آرام كنند.


نتیجه تصویری برای تراژدی استخدام معلم در آموزش و پرورش

و حالا اين سيكل معيوب بعد از سه سال دوباره تكرار مي شود چرا كه آموزش و پرورش به تازگی ملزم به استخدام و به کارگیری ۱۲۰ هزار نفر از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی و پیش دبستانی بدون آزمون است و بر چه كسي فجاياي اين نوع استخدام‌ها پوشيده است؟ از بحث چگونگي پرداخت حقوق و مزايا گرفته تا افت تحصيلی دانش آموزان.

سخن بر سر این نیست که حقوق این افراد نادیده گرفته شود چرا که اینان نیز خود قربانی سیستم ناکارآمد حاکم بر آموزش و پرورش هستند بلکه تأکید بر آن است که این روند، بر کیفیت آموزش اثرات مهلک دارد.
 
  در آخر مشتی از خروار را برايتان مثال بزنم از زبان حميدرضا حاجی بابايی وزير اسبق آموزش و پرورش كه در سال تحصيلي ۸۹ می گفت:
وقتی وزير پيشين با بازنشستگی پيش از موعد صد هزار معلم موافقت كرد، مدارس به يكباره از معلمان با سابقه خالي شد، مجبور شديم از نيروهاي شركتی حتی با مدرك ديپلم استفاده كنيم تا كلاس درس خالی نماند، در مازندران بيش از دو هزار نيرو به همين شكل براي مدارس ابتدايی گرفتيم و به كلاس فرستاديم. راستی اين معلمان حق التدريسی در صف استخدام همان شركتی های سال ۸۹ نيستند؟

منبع: عصر ایران

 
 
   
نظرهای شما :  
حسن[22/5/1396] : با سلام.ابتدا باید بگم من معلم نیستم اما بسیاری از. حق التدریسها خیلی بهتر از معلمان رسمی تدریس میکنند.به نظرم این چنین سخن انصاف نیست
 
محسن شاملو[23/5/1396] : با سلام .لطفا قیاس مع الفارق فارق نزنید و توهین نکنید بنده خودم حق التدریس هستم در پایه متوسطه با علاقه کامل در روستاهای مناطق محروم مشغول به تدریس رشته تخصصی خودم هستم و دانشجوی ارشد .بعد از پنج سال تدریس الان با سن سی و پنج سال اگه آموزش و پرورش که بعلت کمبود نیرو ما رو به کلاس درس فرستاد تعیین تکلیف نکنه جواب زن و بچه ما رو شما میدید؟که اینطور با گستاخی نظر می دید؟
 
نام: