دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

  درباره ما

  گالری عکس

اولین اکران فیلم دخترعمو پسر عمو در سینمای فردوسی اوز

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  اسماعیل فقیهی: سخنی با مقامات مسئول شهر پیرامون سکونت اتباع خارجی در شهر اوز
[ پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - 00:05:26 ]

 سخنی با مقامات:

مسئول شهر پیرامون سکونت اتباع خارجی در شهر اوز


اسماعیل فقیهی- سخنی با مقامات مسئول شهر پیرامون سکونت اتباع خارجی در شهر اوز، احساس وظیفه شهروندی ایجاب می کند که در ارتباط با حضور و سکونت بی رویه و فزاینده مهاجرین افغانستانی پاره ای نکات را به شرح زیر به استحضار مقامات مسئول و محترم شهر برسانم:

 1- بدیهی است حضور و سکونت بدون مدرک و بدون هویت حتی یک نفر بیگانه و اتباع خارجی در شهر می تواند تبعاتی متعدد و زیانبار به دنبال داشته باشد. پر واضح است که به همین دلیل اینگونه حضور و سکونت با قوانین و مقررات کشور مغایرت اساسی دارد. همچنان که مسئولین محترم مستحضرند هم اکنون تعداد مهاجرین و اتباع خارجی بدون کارت و بدون هویت در شهر اوز به بیش از حد ظرفیت پذیرش رسیده است و به طور روزافزونی در حال افزایش است. شکی نیست که اینگونه حضور و این وضعیت که روز به روز به وخامت بیشتر می گراید مستلزم نظارت جدی تر مقامات مسئول شهر از جمله بخشداری محترم، نیروی محترم انتظامی و شورا و شهرداری محترم شهر است تا ان شاءالله قبل از اینکه تبعات منفی چنین وضعیتی گسترده تر، زیان بارتر و غیر قابل کنترل شود لازم است به منظور حل و فصل اصولی، قانونی و منطقی معضل فوق اقداماتی ضروری صورت گیرد لذا وضعیت موجود ایجاب می کند که نسبت به اجرای دقیق تر مقررات وضع شده و اتخاذ تصمیمات مقتضی، این موضوع به صورت جدی تری مورد پیگیری قرار گیرد.

 2- در سال های گذشته هر از چند گاهی اطلاعیه ای صادر و با یادآوری مقررات مربوطه از کلیه شهروندان درخواست می شد که مهاجرین و اتباع خارجی بدون کارت را نه به کار بگمارند و نه مسکن در اختیار آنان قرار دهند. اما متاسفانه اجرای این مقررات کاملا منطقی و قانونی و اصولی به حد کافی پیگیری نشده بلکه به طور کلی به فراموشی سپرده شده است.

 3- بدیهی است با تعیین یک مهلت قانونی به کارفرمایان و موجران به منظور تعیین تکلیف با اتباع خارجی غیر مجاز و با پیگیری ارگان ها و مقامات مسئول و با تعیین جرایم سنگین برای افراد متخلف می توان به سهولت این مقررات را به نحو احسن اجرایی نمود.

 4- در حال حاضر عده ای با پخش شایعات بی اساس، امام جمعه شهر را مخالف ساماندهی اتباع بیگانه و موافق تداوم وضعیت موجود قلمداد می کنند و از قول بخشداری اوز و نیروی انتظامی شایعه سازی کرده اند و گفته اند که امام جمعه شهر با تصمیمات و اقدامات جدی مقامات مسئول مخالفت می نماید عده ای نیز اینگونه شایعه کرده اند که برخلاف اقدامات مقامات مسئول، مردم با کمک ها و حمایت ها و ضمانت های خود با اقدامات مسئولین مخالفت کرده و به این وضعیت دامن می زنند. بدیهی است اینگونه شایعات و اتهامات کاملا بی پایه و بی اساس و تفرقه افکنانه است و بدون تردید نه امام جمعه محترم و فرهیخته شهر اوز و نه مردم شریف، متدین و آگاه شهر به هیچ عنوان خواهان هیچگونه بی نظمی، بی قانونی و هرج و مرج در شهر نیستند و مطمئنا انتساب اینگونه نقل قول ها و شایعات به مقامات مسئول و ارگان ها نیز کاملا بی پایه و بی اساس است و از سوی افراد مغرض شایعه سازی شده و از سوی ناآگاهان انتشار می یابد. ( ناگفته نماند که اگر در مواردی اندک هم مردم برخی از افاغنه را ضمانت کرده باشند مواردی بوده است که به اختلافات و مشکلات جزئی و معمولی کارگران مرتبط بوده و ربطی به شرارت ها و مفسده ها نداشته است.)

 5- به منظور شفافیت بیشتر و آگاه شدن عموم مردم از تصمیمات و اقدامات مقامات مسئول و محترم شهر شایسته است طی یک بررسی و اقدام همه جانبه ضمن آگاه سازی مردم از اقدامات پیشین و اعلام مقررات مربوطه، اذهان عمومی را با شفافیت بیشتر نسبت به موارد زیر آگاه سازند: الف- آیا مهاجرین افغانی و اتباع بیگانه طبق مقررات رسمی و قانونی کشور مجاز هستندکه در شهر اوز حضور و سکونت داشته باشند یا خیر؟ اگر مسئولین شهر موافق حضور و سکونت اتباع خارجی حتی با مدرک و هویت نباشند موضوع را اعلام تا همگان راه به تکلیف خود ببرند و با اجرای سفت و سخت مقررات، احدی اجازه نداشته باشد حتی یک نفر از آنها را به کار بگمارد و یا محل سکونت در اختیار آنها قرار دهد در این صورت شایسته است متخلفین با جرایمی سنگین مجازات شوند. ب- در صورتی که مسئولین شهر موافق حضور معدودی اتباع خارجی کارت دار و دارای مدرک و هویت هستند نیز لازم است میزان ظرفیت پذیرش شهر و تعداد مجاز حضور اتباع بیگانه را اعلام و به بیش از آن تعداد به هیچ عنوان اجازه سکونت و کار ندهند و تعداد مازاد بر ظرفیت آنها نیز موظف به انتقال به کشور خود و یا انتقال به دیگر شهرها شوند. ج- اگر خدای نکرده مسئولین موافق حضور نامحدود مهاجرین اعم از بدون هویت و با هویت هستند هم لازم است موضوع به اطلاع مردم برسد تا ابهامات موجود مرتفع گردد.

 6- اعتقاد نگارنده این نامه بر این است که تکلیف و وظیفه شرعی و انسانی ما ایجاب می کند که به تعدادی معدود و متناسب با ظرفیت شهر از مهاجرین و بیگانگان آواره، جنگ زده، درمانده و مظلوم پناه داده شود و اجازه کار و زندگی و سکونت به آنها داده شود و مردم نیز در صورت تمایل و در حد توان و در صورت لزوم به آنها امداد رسانی نمایند و در عین حال مقامات مسئول کشور نیز مکلف اند که با رایزنی با دولت کشور افغانستان به تدریج شرایط انتقال آنها را به کشور خودشان فراهم آورند و تا زمانی که این دسته از اتباع خارجی مجاز، میهمان ما هستند اگر قرار است در کنار امدادرسانی به نیازمندان شهرکمک هایی به آنها نیز ارائه شود بهتر این است که بیش از هرچیز به سوادآموزی و آموزش بهداشت و سایر امور اجتماعی و فرهنگی آنها توجه شود تا با ارتقاء وضعیت فرهنگی و با خاطره ای خوش و توشه ای بهینه به زادگاه و موطن خود بازگردند و نحوه مواجهه ما با آنها نه تنها با نگاه انسانی و عدالت وجدانی ما مغایرت نداشته باشد بلکه نحوه رفتار ما با آنها در انظار جهانیان رفتاری غیر انسانی و غیر شرعی و غیر متمدنانه معرفی نشود بویژه توجه به این نکته نیز ضروری است که بسیاری از همشهریان ما میهمان کشورهای عربی و سایر کشورها هستند و انتظار نداریم با ما نیز رفتاری نامتعارف صورت گیرد. به جز نکات فوق توجه به امور بهداشتی آنها علاوه بر حفظ سلامتی می تواند در پیشگیری از انتقال ناخواسته بیماری های آنها نیز به مردم شهر موثر باشد. در عین حالی که آموزش دیدگان، سوادآموختگان و آگاه شدگان آنها نیز چه در کشور ایران و چه در هر کجای جهان باشند از ناحیه سواستفاده کنندگان بین المللی آسیب پذیری کمتری خواهند داشت و احتمال اینکه طعمه توطعه ها و سوءاستفاده استعمارگران بین المللی و مرتجعین دست پرورده آنها شوند نیز به مراتب کاهش خواهد یافت.

 7- بدیهی است اکثریت قریب به اتفاق مهاجرین افغانستانی که دارای کارت و هویت هستند و در شهر حضور دارند برای گدایی به این شهر نیامده اند بلکه افرادی شریف، زحمت کش و مظلوم هستند « کز بد حادثه اینجا به پناه آمده اند » آنان نان بازوی خود را می خورند و هزینه های اقامت خود را می پردازند و اکثر قریب به اتفاق آنها در منازلی مخروبه زندگی می کنند که هیچ شهروندی حاضر به سکونت در آنها نیست و سکونت آنها در چنین منازلی نیز به منبع درآمدی برای مالکین آن مخروبه ها مبدل شده است. سایر کسبه هم از خریدهای روزمره آنها منتفع شده و هزینه های متفرقه و بویژه هزینه درمانی خود را به صورت آزاد و به مراتب بیش از شهروندان می پردازند و در عین حالی که از نیروی کار آنها حداکثر بهره برداری می شود در بسیاری موارد مشاهده شده است که مورد تحقیر و توهین و تبعیض هم قرار می گیرند. در میان همشهریان ما نیز افراد اندکی وجود دارند که یا از سر بی دردی و یا از فرط غرق شدن در درد و رنج بسیار قادر به درک درد و رنج این آوارگان نیستند و البته در میان این آوارگان اقلیتی متمول تر نیز وجود دارند که آنها نیز با بهره مند شدن از کار و تلاش و تدبیر خود توانسته اند در شرایط رفاهی مناسب تری قرار داشته باشند و صد البته اقلیتی اندک نیز از افراد شرور و مفسد و قاچاقچی تحت پوشش پناهنده در میان آنها هستند که هر از گاهی شرارت های آنها مکشوف می شود که در بیشتر موارداینگونه تخلفات با برخوردهای قانونی و قاطعانه مراجع ذی صلاح مواجه شده است. و ضروری است با زیر نظر گرفتن دقیق آنها و با مشاهده هر گونه تخلف و مفسده و شرارت در میان اقلیتی مفسده جو از آنها برخوردهایی قاطع و قانونی صورت گیرد. این نکته را نیز نباید ناگفته گذاشت که این گروه از افاغنه ی آواره که سرزمین آنها دیر زمانی است با حمایت های مالی مرتجعین منطقه میدان تاخت و تاز بیگانگان بین المللی قرار گرفته است با وضعیتی بسیار رقت انگیز به هر سو آواره شده و متحمل مشقات فراوانی گشته اند. آیا در شرایطی که بسیاری از اقشار مردم، ترحم به حتی حیوانات ولگرد را نیز وجهه همت خود قرار می دهند آیا می توان میزبانی از چنین انسان های مظلومی را مذموم قلمداد نمود؟ و آیا شایسته نیست با نگاهی انسانی و با اتخاذ تصمیماتی اصولی به حل و فصل منطقی این معضل پرداخت؟

 8- علی ایحال صرف نظر از کلیه موارد فوق الذکر هیچ دلیل موجهی وجود ندارد که حتی یک نفر اتباع خارجی غیر مجاز بدون هویت و بدون کارت در شهر به کار و زندگی مشغول باشد و یا تعدادی بیشمار و فراتر از ظرفیت و پذیرش شهر اجازه اقامت داشته باشند. این موضوع بویژه با زاد و ولد بیش از حد آنها و ازدیاد جمعیت روزافزونشان می تواند منشا بروز و ظهور مشکلات متعددی باشد.همچنان که به تدریج موجبات نارضایتی رو به گسترش شهروندان را فراهم آورده است که پیشگیری از تبعات منفی این وضعیت حسن تدبیر و اتخاذ تصمیماتی اصولی، منطقی و قانونی مسئولین محترم را می طلبد.

 9- از جمله تبعات منفی عدم توجه کافی به این قضیه این است که به شایعات بی اساس و بی پایه دامن زده شده و اتهامات واهی به این و آن نسبت داده می شود و مهم تر از آن این است که می تواند گرایشات افراطی و بیگانه ستیزی و نژادپرستانه را ترویج و تقویت نمایدکه بدیهی است چنین دیدگاه های نژادپرستانه ای با اعتقادات وتکالیف شرعی و وجدان انسانی و روحیات متمدنانه ایرانیان اصیل مغایرت تام و تمام دارد. لذا شایسته است مقامات مسئول شهر نسبت به تنویر افکار عمومی و پیگیری اجرای مقررات مربوطه توسط ارگان های ذی ربط و اصلاح عاجل این وضعیت نابهنجار امر به اقدام فرمایند.

عبدالعزیزخضری، مدیرمسئول پایگاه خبری پیام دانش_با تشکر از اسماعیل فقیهی فعال و تحلیلگر مسایل اجتماعی و فرهنگی که با استدلال به موضوع مهاجران افغانی وحضورشان در«اوز» پرداخته و ازمباحث مهم مردم وشهرمی باشد، ووی اقدام به ارایه راه کار نموده است.

امید است دیگر شهروندان نیز با استدلال و ارایه راه کار در راستای حل«معضل مهاجران افغانی بدون هویت قانونی گام بردارند.

 
   
نظرهای شما :  
همشهری[26/5/1396] : قابل توجه. اعضای. شورای. شهر. وفعالین. اجتماعی. اوز ۳. روز قبل. وزیر کشور. در مجلس. اعلام کردند که کار رسیدگی به. پروندهای. ارتقای. مناطق وتقسیمات کشوری با سرعت بیشتری در وزارت کشور. درجریان است. وگفتند تاکنون ۷۶ پرونده به هیت دولت ارسال شده و۲۰۰ پرونده هم در وزارت کشور درحال بررسی است. ایا مسولین دراوز اطلاع. دارند که پرونده ارتقای. اوزدراین بین در چه. مرحله ای می باشد. با تشکر
 
احمد اسماعيلي[26/5/1396] : متن مورد تائيد ميباشد
 
قایدی[26/5/1396] : مفاله بسیار خوب ولازم الاجرا نوشته شده وبدرستی حرف دل اکثریت مردم نوشته اند ما اوزیها مخالف حضور افغانها نیستیم ولی بایستی حضورشان با حساب و کتاب و شناسنامه باشد مث ما ایرانیهاکه از روز تولد باید برای نورسدگان شناسنامه وکارت ملی بگیریم
 
شهروند[26/5/1396] : اوزی های زیادی هستند که با افغانها سرمایه گذاری خیلی زیادی کرده اندومن سراغ دارم این سرمایه گذاری بیشتر با افغانیهاییست که هیچگونه مدارک شناسایی ندارندودارای جمعیت زیادی در اوز هستند بنظر من اول باید با این سرمایداران اوز گفتگو شودتا شریک افغانی خودرا واداربگرفتن مدارک شناسایی کنند ویا کارگاه یا گاوداریشان پلمپ شوند
 
محمود [28/5/1396] : آقای فقیهی شما که اینرا نوشتید آیا متوجه هستید اگر افغانها از اوز رفتند چقدر نرخ دستمزدها بالا میرود واز همه مهمتر دراوز کارگر پیدا نمیشود
 
نام: