دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

  درباره ما

  گالری عکس

اولین اکران فیلم دخترعمو پسر عمو در سینمای فردوسی اوز

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  نگاهی کلی به تاثیر فناوری اطلاعات بر سبک زندگی افراد
[ شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - 00:00:27 ]
نگاهی کلی به تاثیر فناوری اطلاعات بر سبک زندگی افراد


نتیجه تصویری برای شیما رحمان پور

شیما رحمان پور، عضو هیات تحریریه مجله با پیام دانش اوز


نتیجه تصویری برای نگاهی کلی به تاثیر فناوری اطلاعات بر سبک زندگی افراد

شاید شما نیز ذهن تان به نقشی که فناوری اطلاعات و ارتباطات در تحولات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و بسیاری از زمینه های دیگر ایفا می کند جلب شده باشد. آنچه توجه نگارنده را به این موضوع جلب کرد شیوه های به کارگیری این فناوری در هر حوزه و تاثیراتی بود که بر سبک زندگی انسان ها به جا می گذارد. با توجه به گستردگی موضوع مورد بحث در این مقاله بیشتر به بیان کلیات پرداخته می شود.


نتیجه تصویری برای تاثیر فناوری اطلاعات بر سبک زندگی افراد

امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات جزء جدایی ناپذیر زندگی انسان ها شده و پیدایش صور نوین ارتباط، شبکه های بزرگ اطلاعاتی و ارتباطی زمینه ساز فضاهای اجتماعی جدید گشته است؛ فضاهایی بدون مرز که روابط، ابعاد و مهارت های اجتماعی افراد را تحت تاثیر قرار داده و دنیای مجازی و دنیای حقیقی دیروز را به «مجاز حقیقی» امروز تبدیل کرده است.


نتیجه تصویری برای انقلاب اطلاعاتی

بشریت از انقلاب کشاورزی به انقلاب صنعتی پیشرفت کرد و اکنون در حال حرکت به سمت انقلاب اطلاعاتی است. کامپیوترها در حال وصل شدن و شبکه شدن به یکدیگر در بزرگراه جهانی ارتباط از راه دور هستند و فناوری اطلاعات با قدرت شگفت انگیز و قیمت رو به کاهش خود باعث شده در هر بخش از فعالیتهای انسانی از جمله حوزه ارتباطات، بانکداری، داد و ستد، آموزش و یادگیری، سرگرمی، اجتماعی سازی، دولت، مدیریت و کتابداری مورد استفاده قرار بگیرد.


نتیجه تصویری برای تاثیر فناوری اطلاعات بر سبک زندگی افراد

درست همان طور که ماشینها قدرت مکانیکی انسان و راحتی و آسایش اش را افزایش داده اند، فناوری اطلاعات نیز که به طور معمول به واسطه کامپیوتر شناخته می شود، ذهن، مغز و قدرت تفکر انسان را افزایش می دهد. دستاوردهای علمی، صنعتی و فناوری‌های نوین علاوه بر رفاه و تسهیل زندگی و فعالیت‌های انسان، گاه به‌دلیل ساده انگاری‌های اولیه و استفاده‌های نادرست از ابزارهای جدید جسم و جان، اخلاق، روابط و سبک زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها را با دگرگون کردن فرهنگ، اعتقادات و رفتارهای اجتماعی آنان در معرض خطرهای جدی قرار داده است.


نتیجه تصویری برای تاثیر فناوری اطلاعات بر سبک زندگی افراد

ما اکنون نسبت به تغییرات ظاهرا گریزناپذیری آگاهی داریم که در زندگی در حال رخ دادن است. در جهانی زندگی می کنیم که با سرعتی شتابان به پیش می رود، یعنی جایی که یک بزرگراه اطلاعاتی از تلویزیون گرفته تا اینترنت در حال ایجاد یک دهکده جهانی هستند که سبب افزایش ارتباط مادی و معنوی میان فرهنگها می شوند.


نتیجه تصویری برای نگاهی کلی به تاثیر فناوری اطلاعات بر سبک زندگی افراد

بسیاری از نویسندگان معتقدند که این عصر اطلاعات جدید نشانگر یک جامعه پساصنعتی، پسا مدرن است به شکلی که هر جامعه و فرهنگی در دنیای امروز در درون خود جوامع کوچک و خرده فرهنگی‌های مختلف و متعارض را جای داده است. ظهور گروه‌های اجتماعی با سبک‌های زندگی مختلف که با شبکه‌های اجتماعی مجازی حمایت و تقویت می‌گردد یکی از بزرگ‌ترین پدیده‌ها و چالش‌های هزاره سوم است که فرصت‌ها و تهدیدهای مخصوص به خود را در پی دارد.


نتیجه تصویری برای تاثیر فناوری اطلاعات بر سبک زندگی افراد

با امكانات و گزينه هاي فراواني كه رسانه هاي جديد در عصر اطلاعات در اختيار افراد جامعه قرار مي دهند، كاربران دائما با محرك هاي جديد و انواع مختلف رفتارهاي اجتماعي و اخلاقي آشنا مي شوند. اين فضا هويت نامشخص و پيوسته متحولي را مي آفريند، و بيشترين تاثير آن براي نسلي است كه در مقايسه با نسل قبل با محرك هاي فراواني مواجه است و البته، با مدیریت صحیح و مستمر می‌توان فرصت‌ها را به حداکثر و تهدیدها را به حداقل رساند. در این راستا افراد می توانند از فناوری اطلاعات برای دست یابی به نتایجی که برایشان ارزش زیادی دارد استفاده نمایند، برای مثال فناوری اطلاعات می تواند برای افزایش امنیت و ارتقای توانایی جامعه برای مقابله با جنایت و تروریسم به کار آید. در عین حال، اعضای جامعه ممکن است برای فدا کردن سایر ارزشهای مهم مانند حریم خصوصی تحت فشار قرار بگیرند.


نتیجه تصویری برای نگاهی کلی به تاثیر فناوری اطلاعات بر سبک زندگی افراد

اولین گام در یکپارچه سازی فناوری اطلاعات با سیستم ارزشی افراد شامل تشخیص نتایج قانونی، اخلاقی، مطلوب و مورد پذیرش جامعه است. با وجود این، هنگامی که فناوری اطلاعات به بالاتر رفتن یک ارزش به بهای ارزش دیگر تمام می شود، مشکلی جدی بوجود می آورد: کدام یک از ارزش های متعارض باید بر دیگری مقدم شمرده شود؟ آیا منافع اجتماعی پاسداشت یک اصل، از دست رفتن منافع یک اصل سرکوب شده را توجیه می کند؟ این امر غیرقابل انکار است که فناوری اطلاعات یکی از عوامل متعددی است که به طور مداوم سیستم های ارزش انسانی را به چالش می کشد، آنها را دوباره تعریف می کند و با وجود این تاثیر چشم گیری بر برخی از ارزشها که در جوامع مدرن، مهم ارزیابی می شوند دارد.


نتیجه تصویری برای نقش فناوری اطلاعات در زندگی

از جمله این ارزشها، امنیت و حریم خصوصی، حق آزادی بیان و حفاظت در برابر محتوای نامناسب و نیز احترام به دارایی های معنوی و استفاده معقول را می توان نام برد. دین و اخلاق و فرهنگ ایرانی در جامعه ایران همواره موضوعیت داشته و امری ریشه‌دار می‌باشد. گوناگونی پدید آمده در سبک‌های زندگی از جمله مهم‌ترین تغییرات فرهنگی و هویتی در دهه‌های اخیر است که لزوم توجه مستمر و مواجهه عالمانه را ایجاب می‌نماید و خوشبختانه وجود ظرفیت‌های اسلامی ایرانی در بعد ملی و جهانی و در کنار قابلیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کشور نوید مواجهه مثبت در این زمینه را می‌دهد به گونه ای که از فناوری اطلاعات و ابزار شبکه جهانی می توان برای انتشار ذخایر غنی فرهنگی و ادبیات ایران و گسترش علوم در جهان و نیز برای آموزش و پرورش، تجارت الکترونیک، بانکداری الکترونیک، اطلاع رسانی، خدمت رسانی به مردم در دولت الکترونیکی، تبلیغات، مسایل و آموزه های مذهبی و دینی و توسعه ارتباطات بین المللی و صلح جهانی استفاده کرد. درعین حال، لازم است زیرساخت های لازم برای توسعه بیشتر فناوری اطلاعات در کشور ایجاد گردد تا شاهد رشد و پیشرفت جدید در این زمینه باشیم.


 منابع: - فناوری اطلاعات در مدیریت، دگرگونی سازمان ها در اقتصاد دیجیتالی. - گروه پژوهشی فناوری و سبک زندگی (TLS) (1390)، بازیابی از آدرس http://aict.sharif.ir - دايي زاده. حسين جان، فلاح. وحيد، حسین زاده. بابک، حسین پور. حسینعلی (1392)، تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) بر مهارت های دانش آموزان سال سوم متوسطه، جامعه شناسی مطالعات جوانان، دوره 3، شماره 9، از صفحه 75 تا صفحه 92. - مقدس. علي اصغر، لهسايي زاده. عبدالعلي، و غفاري نسب. اسفنديار (1388)، تأثير فنآوري هاي ارتباطي و اطلاعاتي بر سبک زندگي :مطالعه موردي افراد مهاجر و بومي طايفه ي دهدار فارس، فصل نامه اخلاق در علوم و فناوری، سال چهارم، شماره های 1 و 2. - پورنقدی، بهزاد (1388)، اخلاق در فناوری اطلاعات و آسیب شناسی اخلاق ارتباطات، نشریه اخلاق در علوم و فناوری، دوره 4، شماره 2-1، از صفحه 21 تا صفحه 28. - Sanjay Kumar Pal (2008). 21st Century Information Technology Revolution Ubiquity.


برگرفته از فصلنامه باپیام دانش اوز شماره 2


https://t.me/IAUEVAZNEWS

 
   
نظرهای شما :  
نام: