سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶

  درباره ما

  گالری عکس

حادثه دلخراج سقوط هواپیمای پروازتهران- یاسوج وجان باختن هم وطنان سرنشین ازجمله جمعی از همکاران دانشگاه آزاداسلامی تسلیت عرض نموده و با خانواده گرامی جانباختگان ابراز همدردی می شود

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  کافئین باعث می‌شود بدن‌تان مرتب شیرینی بخواهد!
[ دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ - 04:45:14 ]

کافئین باعث می‌شود بدن‌تان مرتب شیرینی بخواهد!

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خوردن کافئین باعث می‌شود بدن شیرینی درخواست کند و شما شیرینی بخورید.


نتیجه تصویری برای کافئین باعث

محققان دریافتند که مصرف کافئین به طرز چشمگیری می‌تواند درک طعم را تغییر دهد و شیرینی شکر را کمتر از آنچه که در واقع هست نشان دهد.

آیا این امر می‌تواند کاری کند تا مردم به مصرف قند بیشتر علاقه نشان دهند؟


نتیجه تصویری برای کافئین باعث

محققان دریافتند که مصرف کافئین می‌تواند نحوه درک طعم توسط افراد را تغییر دهد. شرکت کنندگان در این مطالعه همچنین براساس سطح هشیار بودنشان قادر به تعیین اینکه آیا نوشیدنی‌های آنها کافئین دار شده یا نه نبودند. با در نظر گرفتن سطح معینی از اثر "پلاسیبو" (placebo). پلاسیبو به معنی «من خوب خواهم شد» به استفاده از روش‌های درمانی صوری و تلقینی گفته می‌شود که می‌تواند با فریب بیمار، اثر مثبتی در روند بهبودی وی داشته باشد.

اثر درمانی که از به کار بستن چنین روش‌هایی حاصل می‌شود را نیز اثر پلاسیبو می‌نامند.

رایج‌ترین روش‌ها برای ایجاد اثر پلاسیبو استفاده از دارونما، چیزی ظاهرا شبیه به دارو بدون هیچ اثر واقعی و جراحی‌های دروغین است.

در روند استفاده از شبه داروها، یک قرص بدون اثر به بیمار داده می‌شود و به او گفته می‌شود که با خوردن این قرص حالش بهبود می‌یابد. البته بیمار نباید بفهمد که این قرص، قرص بی‌اثر است و شما در حال اجرای یک روند شبه‌دارویی بر روی وی هستید.

تجربیات پزشکان نشان داده‌است که این پدیده روانی تاثیر بسیار بالایی در بهبود بسیاری از بیماران دارد.نتیجه تصویری برای کافئین باعث


اگر تا به حال فکر کرده‌اید که چرا قهوه با شیرینی‌هایی مانند دونات و کیک‌ها ترکیب همگونی به نظر ‌می‌رسد باید بدانید که محققان هم در مورد این موضوع فکر کرده‌اند.

یک تیم از محققان دانشگاه "کورنل" دریافتند که کافئین در واقع اثر تغییر در درک طعم، به ویژه شیرینی را دارد.

محققان آزمون خود را با تقسیم 107 نفر به دو گروه انجام دادند. در اولین قسمت آزمایش، به یک گروه قهوه بدون کافئین داده شد، در حالی که گروه دیگر قهوه با 200 میلی‌گرم کافئین نوشیدند. هر دو گروه مقدار شکر یکسانی به نوشیدنی خود اضافه کردند.

جالب توجه است، آزمایشات نشان داد که اگر چه کافئین هیچ تاثیری بر روی درک طعم‌های "اومامی"، ترشی، شوری و تلخی ندارد اما شرکت کنندگانی که به آنها نوشیدنی‌های کافئین دار داده می‌شد، قهوه خود را کمتر شیرین توصیف کردند. در نتیجه، این می‌تواند منجر به مصرف شیرینی توسط فرد پس از نوشیدن قهوه کافئین دار گردد.

"اومامی" (umami) یک طعم خوشمزه و یکی از پنج مزه اصلی همراه با مزه شیرینی، مزه ترشی، مزه شوری و مزه تلخی است.

"اومامی" واژه‌ای ژاپنی‌(うま味) است که می‌توان آن را به "طعم خوش لذت بخش" ترجمه کرد. مردم طعم "اومامی" را از طریق گیرنده‌های گلوتامات می‌چشند.

در بخش دوم آزمایش، محققان با مشاهدات جالبی مواجه شدند. از شرکت کنندگان هر دو گروه خواسته شده بود تا سطح درک طعم خود را گزارش دهند و جالب آن که نتوانستند تعیین کنند که آیا نوشیدنی‌شان کافئین دار بوده یا نه.


نتیجه تصویری برای کافئین باعث

کافئین مسئول ایجاد احساس آرامش و خواب آلودگی است. چه اتفاقی می‌افتد وقتی یک فرد قهوه می‌خورد؟ گیرنده‌های این احساس آرامش و خواب آلودگی سرکوب می‌شوند و فرد به نوبه خود احساس انرژی بیشتری می‌کند.


نتیجه تصویری برای کافئین باعث

این مطالعه در حال حاضر نمی‌گوید که مصرف کافئین باعث می‌شود یک فرد غذاهای شیرین‌تر بخورد، بلکه صرفا به این معنی است که درک درست طعم و مزه را مستقیما بعد از نوشیدن قهوه در یک محدوده زمانی مشخص تغییر خواهد داد و کافئین دار بودن نوشیدنی ممکن است پس از آن موجب گرایش به مصرف قند بیشتر شود.

این مطالعه در "Journal of Food Science" منتشر شده است.


منبع: خبرآنلاین

 
   
نظرهای شما :  
فاطمه[6/6/1396] : اتفاقآمن کافیین زیادمصرف میکنم ولی غذاهای نمکی راخیلی بیشتردوست دارم
 
نام: