جمعه ۱ تير ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

سالگرد ارتحال بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(قدس سره اله)و قیام پانزده خرداد تسلیت باد

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  سخنرانی سیلوانا سلمانپور در کنگره بین المللی مسکو همراه با انتشار عکس هایی از اوز
[ دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - 05:46:33 ]

سخنرانی سیلوانا سلمانپور در کنگره بین المللی مسکو همراه با انتشار عکس هایی از اوز

کنگره بین المللی زبان، فرهنگ و جامعه که خانم سیلوانا سلمانپور یکی از سخنرانان آن بود، ۲۹ سپتامبر برابر با ۷ مهر در مسکو به پایان رسید.

 

                        تصویر: خرداد1394 وبازدیده شاعره اوزی از دانشگاه آزاداسلامی مرکزاوز

عنوان سخنرانی سیلوانا سلمانپور که از شاعران و فعالان فرهنگی مشهور اوزی، ساکن امارات هستند، در مورد«حضور ایرانیان در امارات بود» که به انگلیسی ارائه داده و خانم دکتر النا مولچانوا زبانشناس مشهور آن را به روسی ترجمه کرد.

همزمان با سخنرانی سیلوانا سلمانپور که مورد استقبال مسئولین کنگره قرار گرفت- وخواستار دریافت تمام متون شدند- عکس های موزه مردم شناسی اوز پخش شد و در پایان سی دی عکس های موزه نیز تحویل مسئولین کنگره در مسکو قرار گرفت.

 

 

عناوین سخنرانی سیلوانا سلمانپور دراین کنگره در مورد جامعه ایرانی و چگونگی ارتباط آنها، آیا عرب ها با ایرانیان ازدواج می کنند ؟، آشنایی با کشور امارات عربی متحده ، آشنایی با دبی، حوزه جغرافیایی لارستان، زبان لارستانی و آشنایی با اوز بود.

وی در مورد اوز در این کنگره می گوید:

 اوز در ۴۰ کیلومتری غرب لار قرار گرفته است .

 از نظر تاریخی  وجود قلعه (پروده یا پرویزه ) متعلق به زمان خسروپرویز(۵۹۰ تا ۶۲۸ میلادی ) در ۱۵ کیلومتری شهر اوز و بقایای( آتشکده آذرفرنبغ ) یکی از ۳ آتشکده بزرگ و مشهور ایران باستان در ۶۰ کیلومتری اوز , نشان از پیدایش شهردر زمان ساسانیان یعنی پیش از اسلام می باشد , اما شواهد مکتوب به حدود ۷۰۰ سال پیش مربوط می گردد.

از نظر زبان و گویش , زبان  مردم اوز لاری (لارستانی ) و گویش اوزی است که شاخه ای از زبان پهلوی ساسانی است که در جای دیگر مفصل گفته شد .

واژه های کهن بسیاری از زبان پهلوی در این گویش موجود است که همچنان استفاده می گردند و به حیات خود تا امروز ادامه داده اند .

منطقه اوز همچون اکثر مناطق لارستان از نظر آب و هوا گرم و خشک و میزان بارندگی بسیار کم است واین وضعیت مانع ازفعالیت در زمینه های کشاورزی و دامپروری بوده است .

از طرفی دوری از شهرهای مرکزی کشور و کمبود جاده نیز مشکلات دیگری برای رشد و توسعه منطقه در بر داشته اند .

در نتیجه گروه هایی از مردم برای کار و تجارت به شهرها یا بنادر جنوب ایران همچون بندر عباس و بندر لنگه و بنادر کوچکتر مهاجرت کردند .

عده ای در آن بنادر ماندگار شدند و گروهی با هندوستان شروع به تجارت و سپس به آن‌جا مهاجرت نمودند .

در مسیر سفر دریایی خود از بندرعباس یا بندر لنگه به هندوستان با بنادر شارجه , دبی و  راس الخیمه آشنا شده و عده ای در انجا ماندگار شدند .

با سقوط حکومت قاجار (۱۹۲۴ میلادی ) و رکود بندر لنگه و تجارت آزاد گروهای دیگری از بازرگانان جنوب کشور که بازرگانان اوزی نیز در ان گروه قرار داشتند برای تداوم کار و داد و ستد به مناطقی که تجارت آزاد همچنان ادامه داشت همچون  کشورهای حاشیه خلیج فارس  مانند دبی , شارجه , قطر , بحرین و کویت مهاجرت نموده و در ان کشورها ساکن شدند .

پس عمده ترین دلایل مهاجرت مردم این منطقه , کمبود آب و جاده و دوری از مرکزکشور بود و مهمترین دلایل انتخاب این بنادرچه در ایران و چه در خارج از ایران و در حاشیه خلیج فارس اشتراکات فرهنگی و عقیدتی و نیز امکانات کار و تجارت بود .

این مهاجران اوزی و کلا گویشوران زبان لارستانی در کشورهای عربی حاشیهخلیج فارس بسیار به هم وابسته بوده و هستند . انها ارتباط و همبستگی محکمی همراه با احترام وصمیمیت و همدلی داشته و دارند به‌طوری که همدیگر را خودمونی می خوانند . به معنای کسی از خود .

این مهاجران با وجود دوری از شهر و دیار آبا اجدادی خویش , هرگز آ‌‌ن‌جا را فراموش نکرده و تا آن‌جا که توانسته اند کمبودهای منطقه را با دسترنج خود برطرف نموده اند . ساخت مدارس متعدد و دانشگاههای بزرگ و معتبر ومساجد و بیمارستان ها و باشگاههای ورزشی و کتابخانه و جاده و خیابان و آب انبارها و غیره توسط نیکوکاران این دیار موید این موضوع است .

گرچه  ایرانیان  امارات را دوست دارند اما این عشق و علاقه در بین گویشوران لارستانی بسیار چشمگیر است آن‌ها به امارات متحده عربی همچون وطن دوم توام با اتحاد و یگانگی دل بسته اند .

 

 

 سیلوانا سلمانپور شاعرو فعال فرهنگی ایرانی مقیم امارات, در ۲۴ بهمن ماه ۱۳۳۵ برابر با ۱۳ فوریه ۱۹۵۷ در اوز لارستان فارس متولد شده است.

کودکی و نوجوانی را در شهرهای اوز و شیراز گذرانده , تحصیلات اولیه را در دبیرستان عشایری شیراز به اتمام رسانده سپس از دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی تهران ( دانشگاه ملی پیشین ) در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده است . بعدها تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پیام نور واحد برون مرزی ادامه داد اما به پایان نرساند.

اولین شعرهای او در سیزده سالگی در روزنامه دیواری مدرسه ثبت شد و سپس درسالهای ۵۶ و ۵۷ در مجله فردوسی به چاپ رسید.

منبع : اوزامروز

 
   
نظرهای شما :  
اوزی[10/7/1396] : با تشکر از خانم. سلمان پور. پیشنهاد میدهم. جنانچه ایشان. در دبی یک انجمنی از زنان فغال اجتماعی. از اوزیها. ترتیب. دهند که. با شورای. شهر اوز. که ریس ان یک خانم اوزی هستند. می توانند برای پیشبرد کارهای فرهنگی. در زادگاه خود اوز بسیار موثر. باشند. این کاری می تواند پایه همکاری ومشورتهای بیشتر. در اینده بین زنان. داخل. وخارج. اوز فراهم. نماید. باتشکر
 
خانم معلم. اوزی[10/7/1396] : اداره فرهنگ وارشاد در اوز که ریاست ان با خانم هاشمی است ازنظر مکان وامکانات دچار مشکل وکمبودهای است. از سرکار خانم. سلمانپور ودیگر زنان فرهیخته وبا فرهنگ. اوز. انتظار می. رود که برای پیشبرد اهداف این اداره با ایشان مشورت. ومساعدت. نمایید قطعا این قبیل کارهای فرهنگی. در ذهن های مردم. ماندگار. خواهد ماند. باتشکر
 
دانشجوی دختر[10/7/1396] : با سلام خدمت سرکار خانم سلمانپور همشهری محترم وتشکر از علاقه مندی ایشان به زادگاه خود باتوجه به اعتبار ایشان در بین زنان همشهری در امارات درخواست داریم که از این امکان وپتانسیل خوددر بین. زنان اوزی. در دبی. استفاده. نمایند وباعث رونق وکارهای خیر به نفع زنان. وفرهنگ در اوز شوند درحال حاضر ارتباط ایشان با. جامعه فرهنگی. وزنان اوز. کافی. نیست ا وهمیشه هم. انسان فرصت. خدمت کردن. ندارد. سخنرانی در مجامع. برای اوز. لازم. است. اما. کافی. نیست. موفق. باشید
 
نام: