جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

اعضای انجمن دوست‌داران محیط زیست اوز با تلاش فاطمه رضایی و فریدون نامی در حرکتی نمادین به صورت گروهی به تماشای فیلم* مصادره* درسینما فردوسی اوز دردانشگاه آزاد اسلامی آمدند. این حرکت در راستای حمایت و ماندگاری اولین سینمای بخش اوز صورت گرفته است

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  اندیشه ای باید تا فردایی بهتر را رقم زد به قلم محمدرضا عرفانی
[ شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - 05:50:17 ]

اندیشه ای باید تا فردایی بهتر را رقم زد به قلم محمدرضا عرفانی Image result for ‫محمدرضا عرفانی رییس دانشکده بهداشت اوز‬‎

دکترمحمدرضا عرفانی: رییس دانشکده بهداشت اوز

شاید مدیران با زیر فشار قرار گرفتن از سوی بالا دستان، توقع و سوء تفاهم زیردستان و رقابت با همکاران، از بداقبال ترین مردم به لحاظ شغلی باشند، لذا آنان باید همچون فنر مقاوم و قابل انعطاف باشند. تغییر در قوانین، تکنولوژی تازه، مواج بودن بازار، بودجه های محدود و بدون انعطاف و امثال آن، مسائلی را در سرکار برای مدیر فراهم می سازد، که وقتی وی خسته و کوفته در محاصره مشکلات قدم به خانه می گذارد، خانواده اش از ندیدن او شکایت دارند و بچه ها در آرزوی قدم زدن با او به خواب رفته و هر یک از کارهای انجام نیافته به دیگری اضافه شده و انبوهی از مشکلات را فراهم ساخته است.

مدیران نمی توانند در مورد وضع موجود به شکایت بپردازند، وظیفه یک مدیر پذیرفتن آن چیزی است که از وی توقع می رود و نیز این که با صبر و حوصله سدهای سر راه مدیریت را از میان بردارد.

وظیفه مدیر، حل مشکلات و جلوگیری از وقوع آن است، بدیهی است اگر مشکل وجود نداشت به مدیر نیز احتیاجی نبود.

در حقیقت مدیری که نیاموزد از درون پنجه در افکندن و پیروز شدن بر چنین دشواری هایی، شور و انگیزش دریافت دارد و خشنودی به دست آورد زندگی اش پر از دشواری خواهد بود. لذا اندیشه ای باید تا فردایی بهتر را رقم زد. در همین راستا نکاتی چند جهت ارتقای زندگی شغلی این عزیزان تهیه شده که تقدیم می گردد:

 

 

1- مدیریت زمان و درستکاری در پیش گیرید:

در مدیریت هیچ اصلی نیست که مانند قانون جاذبه، جهان شمول باشد. لکن دو اصل طلایی وجود دارد که همیشه و همه جا صادق اند.

* اصل اول: مربوط به استفاده صحیح از وقت است. برای اعمال مدیریت کارآمد، استفاده ثمربخش از وقت حایز اهمیت است و این کار به سرمایه گذاری نیاز ندارد که در واقع مربوط به خود نظمی است.

* اصل دوم: درستکاری است که هیچ چیز در مدیریت جای آن را نمی گیرد. همان گونه که درختان از بالا می میرند، سازمان ها هم وقتی در رأس آن ها درستکاری نباشد، تباه می شوند. به یاد داشته باشید هیچ ناز بالشی راحت تر از وجدان آسوده نیست.

2- به فردا بیندیشید:

اولین سیاست و شالوده سیاست های دیگر باید رها کردن «دیروز» باشد. اولین ضرورت، آزاد کردن منابع و امکانات از تعهد به حفظ چیزی است که دیگر حسن تأثیر در عملکرد ندارد و دیگر نتایجی بر آن مرتبط نیست. در واقع، ساختن فردا ممکن نیست، مگر این که ما در ابتدا پوست دیروز را بیندازیم و خود را از آن خلاص کنیم. حفظ دیروز همواره کمیاب ترین و ارزشمندترین منابع و امکانات سازمان ها و از همه مهم تر، توانمندترین افراد سازمان را به مسائل بی نتیجه متعهد می سازد.

3- برای کارمندان خود حساب بانکی عاطفه باز کنید:

اگر در قلب کارکنان خود بانکی از عاطفه بگشایید و در آن ادب و مهربانی، صداقت و وفای به عهد بیندوزید بهره ای از حساب به نام اطمینان و اعتماد برداشت خواهید کرد.

اصول شش ماده ای پس انداز در حساب بانکی عاطفه:

- درک طرف مقابل

- توجه به چیزهای جزئی

- آشکار کردن توقعات

- اثبال تمامیت وجود

- وفای به عهد

- عذرخواهی خالصانه برای برداشت از حساب

4- آمال و هدف داشته باشید:

تاریخ از آن کسی است که آمال و هدف دارد. اهداف مثل سکان کشتی زندگی انسان هستند. هرچند نسبت به خود کشتی کوچکترند اما مسیر کشتی را کنترل می کنند.

کارهای بزرگ در گرو اهداف بزرگ است، باید همتی بلند +داشت و همه امکانات جامعه را در راه تحقق آن و آسایش مردم به کار بست. در شرایط فعلی مردم چنان در تار و پود مشکلات روزانه درگیرند که پیش روی خود را نمی بینند، لذا برای این جوامع در صورتی می توان آینده ای درخشان را متصور شد که مدیرانش قدرت برنامه ریزی و خلاقیت خود را براثر غرق شدن در امور اجرایی و روزمرگی از دست نداده باشند.

5- هنر حل مشکلات را بیاموزید:

* درس اول:

دستیابی به این هنر است که چگونه با مشکلات به درستی و به شکل منطقی برخورد کنید. نباید از روبه رو شدن با مسائلی که در پیش رو دارید طفره بروید. قبل از آن که شرایط غیرقابل کنترل شود باید اقدام کنید.

* درس دوم:

همه مشکلات نسبی هستند و بالاخره به پایان می رسند.

* درس سوم:

مشکلات را به عنوان دارو یا تقویت کننده رشد خود قلمداد کنید.

وقوع بحران را یک موفقیت طلایی برای آزمودن توانایی و قدرت واقعی خود بدانید.

باید به دنبال فرصتی برای آزمودن توانایی هایتان باشید، این که بتوانید «آنچه را دارید» «در بوته آزمایش» «آنچه می خواهید» قرار دهید.

 

6- با خودتان صادق باشید:

هرگز مانند مدیرانی نباشد که پس از تصمیم گیری، تازه به دنبال یافتن دلایلی برای تصمیم خود هستند.

هیچ گاه عاطفی قضاوت نکنید تا مجبور نشوید قضاوت و داوری خود را توجیه کنید، اگر چنین کردید طبیعتأ از تصمیم هایی دفاع خواهید کرد که آرزو می کنید کاش اصلأ آن تصمیم را نگرفته بودید.

7- جرأت کنید تا جرأت داشته باشید:

آرزومند انجام سریع کارها نباشد، به منابع اندک نیندیشید تا قادر به انجام امور بزرگ تر شوید. به یاد داشته باشید هر سفری هر چند دراز، روزی با گام های کوچکی آغاز شده است و با گذشت زمان و صبر، برگ درخت توت به جامه ابریشمی تبدیل می شود.

8- شکست را باید شکست:

بیایید عقیده تان را درباره شکست تغییر دهید و آن را فرصتی بدانید که دگرباره هوشیارتر بیندیشید و به برکت آن مشخص سازید که چه مسیری را برای موفقیت باید در پیش گیرید. به یاد داشته باشید از عرق ریختن بیشتر، دیگر چیزی نمی ماسد تنها راه موفقیت، کارکردن هوشمندانه تر است و پیروزی با اولین قدم آغاز می شود.

9- سکوت را بیاموزید:

یک زمان بسته در ابتدای هر روز به خود اختصاص دهید، زمانی که به ضرورت تمامی ارتباطات شما با دنیای بیرون قطع شود.

فیثاغورث 500 سال قبل از میلاد مسیح می گوید: «سکوت را باید بیاموزید، بگذارید ذهن آرام شما گوش فرا دهد و جذب نماید.»

22 قرن بعد، پاسکال می گوید: «تمام بدبختی های انسان از این است که نمی تواند به آرامی و تنهایی در اتاق بنشیند».

در هر روز به طور متوسط 60000 فکر مختلف از ذهن هر انسانی می گذرد، که این رقم برای مدیران و افراد پر مشغله بیشتر است.

آموزش و تفکر خود شامل راهی برای ورود به فضای بین افکار است. در این فضا آرامش کاملی وجود دارد که به طور عادی برای ما ناشناخته است.

مثبت نگر، ریسک پذیر، شادی آفرین و الهام بخش باشید.

منبع: فصل نامه با پیام دانش اوز

 
   
نظرهای شما :  
شهروند[14/11/1396] : تیتر« مدیران موفق، برای اعمال مدیریت کارآمد، استفاده ثمربخش از وقت حایز اهمیت است» گویا نیست
 
دانشجو [14/11/1396] : بنظر منهم تیتر گویی برای خبر مدیران موفق انتخاب نشده است سایت دانشگاه مگر به تذکرات خوانندگان توجه ندارید
 
نام: