جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

اعضای انجمن دوست‌داران محیط زیست اوز با تلاش فاطمه رضایی و فریدون نامی در حرکتی نمادین به صورت گروهی به تماشای فیلم* مصادره* درسینما فردوسی اوز دردانشگاه آزاد اسلامی آمدند. این حرکت در راستای حمایت و ماندگاری اولین سینمای بخش اوز صورت گرفته است

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  سخنگوی وزارت بهداشت: بیش از 50 درصد خانوارهای ایرانی بیشتر از میزان مورد نیاز غذا می‌خورند
[ چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - 02:22:27 ]

سخنگوی وزارت بهداشت:

 

سخنگوی وزارت بهداشت درباره سبد غذایی خانوارهای ایرانی گفت: بیش از 50 درصد خانوارهای ایرانی بیشتر از میزان مورد نیاز غذا و کالری دریافت می‌کنند. حدود 20 درصد از خانوارها مصرف غذا و دریافت انرژی مناسبی دارند اما بیشتر از 20 درصد از خانوارهای ایرانی غذای کمتری استفاده و کالری کمتری دریافت می‌کنند یا ترکیب غذایی آنها نامناسب است.

 ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت امروز در نشست خبری یکی از مهمترین اهداف نظام سلامت را افزایش امید به زندگی دانست و گفت: امید به زندگی در سال‌های قبل از انقلاب، 54 سال بود و در دهه 40 شمسی بین 45 تا 50 سال، اما امروز در زنان ایرانی 78.4 سال و در مردان 73.8 سال است. افزایش 25 سال امید به زندگی در این چهار دهه پیشرفت بسیار چشمگیر و خیره‌کننده‌ است که ناشی از بهبود زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی و اقدامات حوزه سلامت در چند دهه گذشته بوده است.

او ادامه داد: حدود 65 سال است که انسان سالم محور توسعه و پیشرفت کشور است. در بازه زمانی طولانی‌تری این محور به صورت مولد و کارا در دسترس است. البته این سن امید به زندگی سالم در تصمیمات کشوری در سن بازنشستگی و فراغت از کار هم تاثیر قابل ملاحظه‌ای دارد.

حریرچی افزود: رتبه ما در امید به زندگی در سال‌های گذشته بین 100 تا 110 کشور دیگر به رتبه 63 رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد:

یکی دیگر از اهداف بسیار مهم حوزه سلامت کاهش مرگ و میر زودرس است. تا همین اواخر مرگ قبل از 50 سالگی مرگ زودرس تعریف می‌شد و تا دهه 70 شمسی و قبل از آن بیش از 80 درصد موارد مرگ ایرانیان زیر 70 سالگی بود و حدود 10 درصد و حداکثر 20 درصد از ایرانیان تا بالای 60 سال عمر می‌کردند. اما با پیشرفت‌های اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی - درمانی اخیر در کشور هم‌اکنون نزدیک به 50 درصد ایرانیان یعنی 47 درصد از کل یا 51 درصد از زنان و 43 درصد از مردان ایرانی بیش از 70 سال عمر می‌کنند.

او افزود: در سال 95 از 360 هزار مرگ و میر اتفاق افتاده در کشور 219 هزار در مردان و 141 هزار در  زنان ایرانی رخ داده است که 193 هزار یا 53 درصد کل مرگ‌ها قبل از 70 سالگی بوده است.  124 هزار مرگ مربوط به مردان و 69 هزار مرگ مربوط به زنان در زیر 70 سالگی است. بنابراین همه باید تلاش کنیم تا موارد مرگ و میر زودرس قبل از 70 سالگی کاهش یابد.

حریرچی درباره سبد غذایی خانوارهای ایرانی گفت:

بیش از 50 درصد خانوارهای ایرانی بیشتر از میزان مورد نیاز غذا و کالری دریافت می‌کنند. حدود 20 درصد از خانوارها مصرف غذا و دریافت انرژی مناسبی دارنداما بیشتر از 20 درصد از خانوارهای ایرانی غذای کمتری استفاده و کالری کمتری دریافت می‌کنند. یا ترکیب غذایی آنها نامناسب است.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به عملکرد اورژانس تهران گفت: روزانه 10 تا 12 هزار تماس تلفنی فقط با اورژانس تهران گرفته می‌شود که 30 درصد آن یعنی حدود 3هزار مورد مزاحمت است و وقت پرسنل اورژانس را می‌گیرد.

متاسفانه حدود یک درصد از این موارد اطلاعات کاملا غلط و دروغ می‌دهند و پرسنل اورژانس هنگام مراجعه به محل با ساختگی بودن و مزاحمت تماس گیرنده و عدم وجود بیمار و مورد اورژانسی مواجه می‌شوند. البته همه موارد مزاحمت‌های تلفنی از طریق مراجع قانونی و قضایی پیگیری می‌شود. اما راه اصلی پیشگیری از چنین مواردی ارتقای فرهنگ عمومی در این زمینه است.

حریرچی درباره نسبت هزینه از درآمد ناخالص ملی گفت: علم اقتصاد به ما می‌گوید که چگونه منابع محدود را برای نیازهای نامحدودمان مصرف کنیم و حوزه سلامت از این قاعده جدا نیست. بنابراین باید اقدام درمانی اثربخش باشد و موجب افزایش طول عمر یا افزایش کیفیت عمر شود و از سوی دیگر نباید ضرری به بیمار بزند. همچنین اقدام درمانی باید مقرون به صرفه باشد  و گفته می‌شود نیم برابر تا سه برابر سرانه تولید ناخالص ملی هر کشور را می‌توان برای یک سال عمر با کیفیت هزینه کرد.

منبع: به گزارش خبرنگار ایلنا

 
   
نظرهای شما :  
پزشک [18/11/1396] : البته پرخور بودن بخش زیادی به برنامه ریزی وزارت بهداشت بر میگردد ونباید مردم رامقصر دانست درسته که بسلامتی خود اشخاص برمیگردد ولی سلامتی هم باید دریک فرهنگ سالم نهادینه شود
 
نام: