جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

اعضای انجمن دوست‌داران محیط زیست اوز با تلاش فاطمه رضایی و فریدون نامی در حرکتی نمادین به صورت گروهی به تماشای فیلم* مصادره* درسینما فردوسی اوز دردانشگاه آزاد اسلامی آمدند. این حرکت در راستای حمایت و ماندگاری اولین سینمای بخش اوز صورت گرفته است

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  تجربه مبارزات مردم ویتنام
[ چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 06:21:20 ]

تجربه مبارزات مردم ویتنام

م.جنوبی


داستان کشور ويتنام هم داستاني مشابه ديگر کشورهاى مستعمره است. فرانسه به دنبال منافع استعمارى اش به ويتنام هم آمد. سايگون در 1883 ميلادى و در نهايت تا پايان قرن 19 تمامى خاک ويتنام به اشغال فرانسوى ها در آمد.

فرانسوى ها شروع به ساخت زيرساخت هاى مورد نياز خود بر آمدند. آن ها قطار راه آهن سايگون تا هانوى و نيز جاده ها و پل هاى مسير را ساختند و البته، براى عبور از راه ها و استفاده از آن هم ماليات سنگينى به آن ها بستند. اما ويتنامى ها در پى آزادى و استقلال کشورشان بودند.کمونيست ها از اين عشق ملى آگاهى داشتند و اين مهم را سرلوحه برنامه شان قرار دادند. به همين خاطر، اين خواست و مبارزه را به سراسر ويتنام کشاندند. سال 1940 دولت قدرتمند آلمان، فرانسه را شکست داد و پاريس را به اشغال خود در آورد. ژاپنى ها با استفاده از اين فرصت وارد مستعمرات هند و چين فرانسوى ها شدند اگر چه دست به مديريت فرانسوى ها نزدند. حزب هوشى مين که سازمان انقلابى ويتنام را تأسيس کرده و مبارزه را به سراسر ويتنام گسترش داده بود در سال 1945 و همراه با شکست ژاپن در جنگ جهانى دوم آن ها را شکست داد و شمال کشور را در دست گرفت و آن ها را از ويتنام بيرون راند.


 دیدنی های ویتنام - هانوی

هوشى مين، رهبر انقلابى ويتنام، از ضعف دو کشور فرانسه و ژاپن سود جست و در فراخوانى عمومى از همه خواست بپا خيزند و بدين ترتيب مبارزه به سراسر کشور کشیده شد و کنترل اکثر نقاط کشور را به دست گرفتند در دوم سپتامبر سال 1945 آزادى و استقلال کشور را اعلام کرد. کشور هاى بزرگ و قدرتمند روز از قبول اين استقلال سر باز زدند. از طرفى ارتش ژاپن در جنوب تسليم انگليس ها شد و در شمال نيز چيني هاى ملى گرا قدرت را به دست گرفتند. اما فرانسوى ها جنوب را از انگليسي ها پس گرفتند.

هوشى مين با اين تفکر که خطر فرانسوي ها از خطر انگليس ها و چيني ها کمتر است با آنان توافق کرد که در ازاى به رسميت شناختن دولت ويتنام به مدت 5 سال در ويتنام باقى بمانند. اما از آن جايى که فرانسوى ها به تعهد پايبند نماندند جنگ بين دو طرف بار ديگر آغاز شد.

جنگ ويتنامي ها با فرانسوي ها 8 سال ادامه يافت تا سرانجام در «دين بين فو» با تسليم فرانسه به ويتنام به پايان رسيد. ارتش قدرتمند فرانسه در دژ مستحکم شان بالاى تپه دين بين فو 57 روز در محاصره فرمانده جياپ و چريک هايش ماندند و در نهايت چاره اى جز تسليم برايشان نماند.

فرانسوى ها در کنفرانس ژنو توافق کردند مدار 17 درجه مرز بينابين بماند تا انتخابات سراسرى انجام شود ولى مثل تمام وعده هاى استعمارگران هيچ انتخاباتى انجام نشد. به همين خاطر هوشى مين در شمال حکومت خود را تشکيل داد. در جنوب اما «دين ديم» حاکم شد که او هم در تظاهرات سراسرى ويتنامي ها حکومتش با يک کودتا واژگون شد.

جنگ چريکي ويتنامي ها سراسر جنوب را در گرفت و در نتيجه، آمريکايىها گام به گام وارد شدند. ابتدا به صورت مشاور و سپس مشاور نظامى و در نهايت به بهانه دروغين حمله به ناو جنگى شان رسمأ وارد جنگى تمام عيار شدند به نحوى که در سال 1965 با 183000 سرباز شروع کردند و در سال 1967 تا پانصد هزار افزايش دادند اما جز شکست و سر افکندگى چيزى نصيبشان نشد. در پايان، ژنرال چهار ستاره شان «وستمورلند» به کارنامه درخشان 50 هزار فرارى و 50 هزار کشته و اسير و سرزميني کاملا سوخته و بمباران شده با هليکوبترهاى شکسته به آمريکا بازگشتند.
  دیدنی های ویتنام - هانوی

سهم بزرگ اين پيروزى نصيب ملت ويتنام و هوشى مين و ژنرال جياپ بود.

منبع: فصل نامه با پیام دانش اوز


 
   
نظرهای شما :  
فاطمه[2/12/1396] : من رفتم ویتنام خیلی کارهای اساسی شده بود با وجودیکه سالها در جنگ بوده اند ولی بعداز جنگ واقعآ کارهای زیر بنایی زیادی کرده بودند کشوری بودند با مردمان مهربان و دوستدار گردشگران
 
رك گو[2/12/1396] : يكي از علتهاي پيشرفت ويتنام اين است كه صداقت و وجدان و تنگ نظري در ميان مردم ويتنام و مسوليينشان وجود ندارد. از طرفي ديگر فكر نكنم اختلاس دزدي و قاچاق باشد و افراد مردم كشورش به خودي و غير خودي تقسيم نشده اند و به اميد تلاش و وجدان كار ميكنند و به اميدهاي واهي والهامها و امدادهاي غيبي دل نبسته اند
 
نام: