جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

اعضای انجمن دوست‌داران محیط زیست اوز با تلاش فاطمه رضایی و فریدون نامی در حرکتی نمادین به صورت گروهی به تماشای فیلم* مصادره* درسینما فردوسی اوز دردانشگاه آزاد اسلامی آمدند. این حرکت در راستای حمایت و ماندگاری اولین سینمای بخش اوز صورت گرفته است

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  برای اولین بار؛ زنان عربستان سعودی وارد ارتش می‌شوند
[ سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ - 06:42:39 ]
اجازۀ کار زنان در مشاغل نظامی، بخشی از طرح بلندپروازانۀ محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برای انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در این کشور در قالب سند چشم انداز ۲۰۳۰ است.

عربستان سعودی به زنان اجازه داد تا در استان هایی همچون قصيم، ریاض، مکه و مدینه وارد فعالیت های نظامی شوند.

بر اساس بیانیه‌ای که روز یکشنبه از سوی بخش امنیت عمومی این کشور منتشر شد، این موقعیت های نظامی برای زنانی در نظر گرفته شده است که بین ۲۵ تا ۳۵ سال سن دارند، اصالتا اهل عربستان سعودی هستند و در این کشور بزرگ شده‌اند، حداقل دارای تحصیلات متوسطه هستند و تاییدیه‌های پزشکی لازم را نیز دارند.

در این بیانیه 12 شرط برای متقاضیات تعیین شده است. همچنین اعلام شده که زنانی که با مردانی غیرسعودی ازدواج کرده‌اند، زنان دارای سوابق جنایی و زنانی که پیش‌تر در نهادهای دولتی یا مرتبط با بخش نظامی استخدام شده‌اند، اجازۀ کار در مشاغل نظامی را نخواهند داشت.

برای اولین بار؛ زنان عربستان سعودی وارد ارتش می‌شوند

اگرچه بزرگ شدن در پادشاهی سعودی یکی از شروط اساسی برای متقاضیان است اما آن دسته از زنانی که پدرشان به دلیل مسئولیتی مرتبط با دولت این کشور مجبور به زندگی در خارج از عربستان بوده‌اند نیز می‌توانند داوطلب فعالیت در این مشاغل نظامی باشند.

اجازۀ کار زنان در مشاغل نظامی، بخشی از طرح بلندپروازانۀ محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برای انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در این کشور در قالب سند چشم انداز ۲۰۳۰ است.

پیش از این در اوایل ماه فوریه نیز دکتر اقبال الدندری، استاد دانشگاه سعودی که در سال ۲۰۱۶ میلادی در «مجلس شوراى سعودی» انتخاب شده بود خواستار آن شد که به زنان اجازه داده شود تا دست‌کم برای دوره‌ای سه ماهه در بخش نظامی این کشور خدمت کنند.

عربستان سعودی در گزارش رده بندی جهانیِ فاصلۀ جنسیتی سال ۲۰۱۷ میلادی تهیه شده توسط مجمع جهانی اقتصاد، جایگاه ۱۳۸ را در میان ۱۴۴ کشور دارد (در این گزارش ایسلند، نروژ و فنلاند رتبه‌های ۱ تا ۳ و یمن رتبه ۱۴۴ را دارد؛ رتبه ایران نیز در این رده بندی ۱۴۰ است).

یورونیوز نوشت: مجموعه اصلاحات اجتماعی به اجرا گذاشته شده توسط ولیعهد جوان عربستان این فرصت را برای زنان فراهم آورد تا سرانجام بتوانند در این کشور رانندگی کنند و در مشاغلی مانند پلیس راهنمایی و رانندگی و کنترل ترافیک هوایی، نامزد کسب شغل شوند.

منبع: عصرایران

 
   
نظرهای شما :  
زن[10/12/1396] : وبرای اولین با زنان ایران به استادیوم رفتند تا مسابقه بسکتبال تماشا کنند
 
ندا[11/12/1396] : درود بزنان درتهران که بهرطریقی برای رسیدن بحقوق مسلم وطبیعی یک انسان زن برای ورود به استادیومهامبارزه میکنند
 
محسن[12/12/1396] : عکسیکه از دوتازن زدید عربستانی هستند؟
 
نام: