پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

بیست ونهم فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی- مبارک باد

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  حق و ناحق به قلم نوشاده نوشادی
[ دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - 06:02:44 ]

حق و ناحق

ما جایگزینی برتر از انسانیت نداریم

نوشاده نوشادی : نویسنده وفعال اجتماعی

شناخت حق از ناحق یکی از اساسی ترین وظیفه انسانی است به عبارتی مسئولیتی بر دوش هر انسان برای اثبات انسانیتش .

ما این حق را داریم که مدعی حق وحقوق های پایمال شده خود ودیگران باشیم و برای هر آنچه حقوق بشر تلقی می شود از هیچ کوششی فرو گذار نکنیم و بر سر راه حق طلبی سایرین نیز مانعی ایجاد نکنیم . مثلا ارتقا یکی از حق های مسلم ماست که هر کس به عنوان شهروند وظیفه دارد در حد توان خود در این زمینه که جزو مهمترین خواسته های مردم شهر مان است تلاش کند .

بحث افاغنه نیز یکی دیگر از مسائل مطرح روز است که به حق وانصاف تجمع بیش از حد آنها در شهرمان باعث بروز مشکلات عدیده ای گردیده است که دیگر وقت آن رسیده مسئولین بدون دست آویز قرار دادن توجیه های مختلف از حرف وارد عمل شوند و ما را از عواقب وخیمی که بدون شک با ادامه پیدا کردن چنین روندی گریبانگیر مان خواهد شد رهایی بخشند .

ولی انچه در کنار این حق طلبی گاهی موجب نگرانی است رشد بروز تعصب های خشک نژاد پرستانه است که خود تهدید کمی در مقابل حس انسانیت و نوعدوستی نیست .

 پس به فرمایشات بخشدار محترم که در یکی از سخنانشان راجع به بحث افاغنه ابراز داشتند باید به این نکته توجه شود که اتباع خارجی دو گروه هستند شامل هنجارها و هنجار شکن ها .

 نگارنده بر این باور است که وظیفه انسانی اخلاقی و دینی ما حکم می کند حق را از ناحق تشخیص دهیم مسلما با وجود احساس قوی که هر فرد نسبت به خود و نزدیکانش دارد به محض بروز کوچکترین ناعدالتی ان را با تمام وجود حس می کند ولی وقتی سخن از حقوق دیگران می شود انگار عصب های عاطفی حساسیت خود را از دست می دهند و عطوفت جایش را با قساوت عوض می کند .

تا جایی که روزی شاهد بودم پیرزن فرتوت افغانی با پشتی خمیده وارد سوپری شد که می خواست چیزی بخرد فروشنده جوان چنان با سنگ دلی رفتار کرد که چنان می نمود قرار است تقاص تمامی مشکلاتی را که افاغنه تا کنون ایجاد کردند این زن پیر یکجا پس بدهد ! بیایید برای گرفتن حق وحقوق خود حق دیگران را زیر پا نگذاریم .

ما جایگزینی برتر از انسانیت نداریم

 
   
نظرهای شما :  
باغی[20/1/1397] : احسنت
 
همشهزی[20/1/1397] : بحث افاغنه همه قبول دارند باید انسانیت مد نظر باشد ولی وقتی اینها بهداشت را رعایت نمی کنند باعث گرانی زمین ومسکن و اجاره شده اند حالا از نظر آقای بخشدارفرق میان هنجارو هنجار شکن چیست
 
فرشته[20/1/1397] : چرا عکسی درآن گذاشته نشده ودست نویسنده مطلب درد نکند
 
هم ولايتي [21/1/1397] : انسانيت و بشر دوستي در جامعه و ميان افراد بحث بسيار خوبي است اما موردي كه اشاره كرديد براي طرح در جامعه آنهم براي جامعه اوزميتواند اثرات نامطلوبي براي مردم اوز داشته باشدو ذكر آن درست نبود چون اشاره به پير زن و مغازه مورد نظر كه شما اشاره كرديد هرچند اسم مغازه و فرد نشده اما به حيثيت مردم اوز لطمه زده شده است و از نظرحقوقي ميتواند گريبانگير شما و مغازه دار شود در نوشتن مظالب از هر نظر دقت فرمائيد بفكر اين نباشيد كه صرفا مقاله اي نوشته ايد .بايد جوانب كار و مسائل حقوقي آنهم بسنجيد.در كل كشور و حتي در بسياري از شهرها و استانها بخصوص استانهاي شمالي و شمال غربي از پذيرش افغانها امتناع ميشود و وزارت كشور هم دستورالعمل دارد و كسي اعتراضي نميكند اما براي شهر كوچكي مانند اوز كه داراي شرايط خاص خودش ميباشد از اين مسئله سوئ استفاده ميشود و به قولي از كاه، كوه ساخته ميشودو ممكن است عواقب بد گريبانگير جامعه شود. سعي كنيد مثالهائي بزنيد كه در درون جامعه اوز نباشد.
 
رضائی[21/1/1397] : مانند همیشه زیبا و فصیح نوشتید ...👏👏
 
آرزو [22/1/1397] : خانم نوشادی همه مطالبشان زیبا وفصیح مینویسند اما فصیح نوشتن بتنهایی کفایت نمی کند ما تاکنون عملکرد خاصی از خانم نوشادی ندیدیم اشکال ما اوزیها ست که بیشتر حرف میزنیم وانتظار داریم دیگران کارکنند
 
نام: