يكشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷

  درباره ما

  گالری عکس

سی و ششمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی گرامی باد

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  دهه هفتادی ها نسل پویا را احیا کنید(قسمت اول)
[ شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 08:14:13 ]

دهه هفتادی ها نسل پویا را احیا کنید(قسمت اول)


نتیجه تصویری برای هادی صدیقی

هادي صديقي: عضو هيأت مؤسس انجمن نسل پوياي پارس

با روي کار آمدن دولت اصلاحات و گرم شدن گفتمان جامعه مدني که با انتشار روزنامه هاي گوناگون و رونق نشريات همراه بود، جمعي از دانشجويان و دانش آموختگان اوزي نيز تصميم گرفتند تشکلي براي خود درست کنند و به فعاليت مدني بپردازند. آنان ابتدا قصد داشتند تشکلي همانند مجمع دانش آموختگان يا چيزي شبيه به آن که نمونه اش در شهرهاي ديگر نيز وجود داشت، به وجود بياورند ولي نياز به اخذ مجوز از تهران و رفت و برگشت به پايتخت و سختي هايي که در اين راه وجود داشت آنان را کمي دلسرد کرده بود تا اينکه نشريه تازه تاسيس «عصر اوز» بستر مناسب را براي رشد اين جوانان در اختيارشان گذاشت.


نتیجه تصویری برای نسل پویای عصر اوز

عصر اوز که کار خود را با انتشار چهار صفحه در بهمن 1379 آغاز کرده بود، با توجه به همگرايي که آن سال ها در فعالان اجتماعي براي انجام کارهاي فرهنگي وجود داشت، مورد استقبال همه جانبة عموم قرار گرفت و رفته رفته با تشکيل کميته هاي مختلف، اقشار بيشتري را زير سايه خود جمع کرد و بستر لازم را جهت فعاليت در اختيار آنان گذاشت. نمونه بارز آن «کميتة بانو» بود که جمعي متشکل از زنان فعال شهر را بدور خود جمع کرده بود که در طول دوران فعاليت شان کارهاي بزرگي را به ثمر رساندند، زنان توانمندي را به اجتماع معرفي کردند و کتابخانة بانو و کودک و نوجوان را بنياد گذاشتند.

پس از رايزني هاي مختلف و دعوت از دانشجويان و دانش آموختگان علاقمند، پاييز 1380 در نشريه عصر اوز کميتهاي متشکل از دانشجويان اوزي تشکيل شد که با موافقت شوراي سرپرستي عصر اوز، قرار شد صفحهاي از نشريه در اختيارشان قرار گيرد. در جلسات اوليه، از هر دري صحبت ميشد، تا اين که رفتهرفته چارچوب کار و وظايف اعضا مشخص شد. در جلسه سوم، نام «نسل پويا» از ميان نامهاي پيشنهادي برگزيده شد تا نشان از پويايي جوانان تحصيلکرده شهر اوز داشته باشد. با انتخاب اعضاي کميته مرکزي، نسل پويا آرام آرام راه خود را يافت و پس از جلسات متعدد و همفکري اعضا، صاحب اساسنامه شد و در چارچوب عصر اوز ادامه کار داد که تا چندي پيش ادامه داشت.

در ميانه راه و براي گسترش فعاليتها، تصميم گرفته شد کميته نسل پوياي عصر اوز در قالب يک تشکل غير دولتي (NGO) که بعدها «سازمان مردمنهاد» خوانده شد، ثبت شود تا بتواند با داشتن مجوزهاي قانوني، بهتر و هدفمندتر فعاليت کند. پس از پيگيريهاي فراوان، انجمن نسل پوياي پارس با گسترهي کشوري به ثبت سازمان ملي جوانان رسيد و از نو متولد شد.

انجمن نسل پوياي پارس را مي توان قديميترين NGO در شهر اوز دانست که شانزده سال به صورت مستمر و با مديريت جمعي به فعاليت پرداخت. مديريت آن همواره به صورت دموکراتيک و با راي مستقيم اعضا بوده و در هر دوره جمعي متفاوت کار هدايت آنرا بر عهده داشتند و چند نسل مختلف از جوانانِ متولد دهة پنجاه و دهة شصت در آن به فعاليت پرداختند.

نسل پويا در 16 سال فعاليتش فراز و فرودهاي گوناگوني داشته است. اين انجمن در طول حيات خود بيش از يکصد جلسه را با موضوعات گوناگون در صورت جلسات خود به ثبت رسانده است. جلساتي که بعضا با بيش از بيست نفر تشکيل شده است. جلساتي که در آن مهمانان گوناگوني از استادان دانشگاه گرفته تا مسئولين عاليرتبه شهري شرکت داشتهاند و خلاصه‌‌ي بسياري از آن جلسات در صفحه نسل پوياي عصر اوز نيز به چاپ رسيده است. اما نسل پويا علاوه بر برگزاري جلسات مختلف، داشتن چهارچوب منظم و ادامهدار، و اداره صفحهي نسل پويا به صورت ماهانه در نشريه عصر اوز، گامهاي مهم ديگري نيز برداشته است.

نسل پوياييها از سال 1380 به طور منظم به کاشت نهال در روز درختکاري اقدام کردهاند و با تشويق ديگران به انجام چنين کارهايي، در حفظ محيط زيست کوشيدهاند. شايد بتوان گفت تشکيل «انجمن طبيعتگردي تاگارَه اوز» که با رويکردي زيست-محيطي از ميان اعضاي سابق نسل پويا صورت گرفته است، نشان از فرهنگسازي نسل پويا داشته باشد.

نسل پويا همچنين در دهه 80 به طور سالانه اقدام به برگزاري جشنهاي بزرگي براي راه‌‌يافتگان به دانشگاههاي کشور ميکرد، که همزمان با معرفي جوانان موفق، فرهيختگان اوزي و اوزيهايي که در سراسر دنيا به تدريس در دانشگاههاي مختلف ميپرداختند، در ايجاد خودباوري در جوانان و تشويق آنها به کسب علم و دانش نقشي تاثيرگذار داشته است.

بسياري از جوانان اوزي با شرکت در جلسات نسل پويا و مشارکت مستقيم در امور شهر و شرکت در فرآيند تصميمگيريهاي منطقهاي، استعدادهايشان تبلور يافت و نسبت به سرنوشت شهرشان علاقهمند شدند و به خودباوري رسيدند. نتيجه آن، پرورش مستقيم و غير مستقيم  نسلي از جوانان فهيم و اثرگذار در شهر است که امروز مشاغل مهمي را نيز در شهر به عهده دارند و يا در امور مختلف شهر مشارکت فعال دارند. همه اينها غير از کشف، پرورش و معرفي صاحبان قلم و انديشه جوان اوز است. نسل پويا اين افتخار را داشت در طول فعاليت حرفه اي خود با نسلي از جوانانِ اهلِ فرهنگِ شهر که هرکدام صاحب انديشه و استقلال راي بودند، همکاري داشته باشد و از وجود اين جوانان بهره ببرد و بر ساير جوانان تاثير گذارد. در واقع نسل هاي گوناگوني از جوانان فهيم اوز هم بر نسل پويا اثر گذاشتند و هم خود از آن تاثير گرفتند.

فعاليت هاي انجمن نسل پوياي پارس توانست نظر مسئولان استاني و کشوري را نيز به خود جلب نمايد و در سال 1386 يکي از انجمنهاي موفق کشوري باشد که زير نظر سازمان ملي جوانان به فعاليت ميپرداخت. همچنين، در يک دوره از برگزاري مراسم تجليل از پذيرفته شدگان دانشگاه هاي کشور، سازمان ملي جوانان فارس بخشي از هزينة مراسم را برعهده گرفت و تبديل به يکي از پشتيبانان مالي مراسم شد.

پيشتر در مقاله اي که در مجله «هيمه» منتشر شد به نقاط ضعف و مشکلات انجمن هايي مانند نسل پويا پرداخته بودم که لازم است در اينجا نيز براي کساني که به آن مقاله دسترسي ندارند، از نو گفته شود: «مهمترين مشکلات پيش روي چنين انجمنهايي، مسايل مادي است.چنانچه اينگونه انجمنها حامي و پشتيبان مشخصي نداشته باشد، نميتوانند بيش از مدت زمان مشخص به فعاليت بپردازند. از طرفي، چنانچه حامي و پشتيبان مناسبي انتخاب نکنند، نوع فعاليت و ادامه کارشان ممکن است با خطر مواجه شود و مجبور گردند نظرات و عقايد پشتيبان را بر عقايد اعضا مقدم دارند.

همانطور که گفته شد، انجمن نسل پوياي پارس در نشريه عصر اوز متولد شد و هنوز پس از پانزده سال فعاليت و با وجود داشتن مجوز مستقل، نتوانسته است استقال مالي خود را به دست آورد و براي ادامه فعاليت و انجام کارهاي خويش همچنان وابسته به عصر اوز است. البته، خوشبختانه اعضاي شوراي سرپرستي عصر اوز همواره حامي انجمن بوده و هستند و در اين زمينه تفاهم و همدلي خوبي برقرار بوده است، که چه بسا اگر حمايتهاي مادي و معنوي شوراي سرپرستي عصر اوز نبود اين انجمن تاکنون پويا نميماند.

يکي ديگر از مشکلات انجمنهاي اينچنيني در شهرهاي کوچک، حفظ اعضاي فعال انجمن است. انجمنهاي جوانان بهويژه انجمنهايي که اعضاي فعالشان را دانشجويان تشکيل ميدهند، همواره با بحران از دست دادن نيروهايشان قرار دارند. چرا که بسياري از اعضا پس از اتمام دوران تحصيلي با بازگشت به محل اصلي زندگيشان، مهاجرت به ساير شهرها براي کار و ادامه زندگي و يا درگير شدن در فعاليتهاي شغلي و مسايل اينچنيني، عملا از انجمنها جدا ميشوند و يا در صورت ادامه عضويت، ديگر همانند گذشته پويا نخواهند ماند.

قاعدتا از دست دادن و جايگزين کردن يک نيروي فعال که در طول چند سال فعاليت، اندوختههاي زيادي به دست آورده است، با نيروي ديگر بسيار مشکل خواهد بود، به گونهاي که گاهي چند سال طول خواهد کشيد تا مجدد چنين نيرويي تربيت گردد. حال در نظر بگيريد انجمني که همواره نيازمند چنين نيروهاي فعالي است و هر کدام از اين نيروها نقش منحصربهفرد و ويژهاي در انجمن دارند، اگر به يکباره نه يک نيرو، بلکه چندين نيرو را از دست بدهد، ناگهان با افتي شديد مواجه خواهد شد.

از دست دادن نيروهاي فعال به يکباره مشکلي است که همواره در چنين انجمنهايي رخ ميدهد، چرا که معمولا نسلي همسنوسال با هم در انجمني به فعاليت ميپردازند که همه آن ها در يک مقطع زماني فارغالتحصيل ميشوند و از بدنه انجمن بنا به دلايل گفته شده جدا ميگردند. در شهرهاي بزرگتر، انجمنها با چنين مشکلي کمتر دست و پنجه نرم ميکنند، چرا که به خاطر کثرت جمعيت، انجمنها اعضاي بيشتري دارند و در صورت ريزش نيروي فعال، سريعتر ميتوانند نيروهاي جايگزين را به عضويت انجمن در آورند. وليکن در شهرهاي کوچک، گاهي پيدا کردن نيروي فعال و کارآمد که علاقهمند به فعاليت و کار باشد، بسيار سخت ميشود.

مورد ديگري که در مورد سازمانهاي مردم نهادي که زير نظر سازمان ملي جوانان به فعاليت ميپردازند و شايد در ابتداي کار چندان مورد توجه قرار نگيرد وجود دارد، موضوع سن اعضا است. يکي از بندهاي اساسنامه انجمنهاي جوانان آن است که براي اعضا محدوديت سني مشخص ميکند و اعضاي انجمنها به محض رسيدن به سيسالگي از عضويت در اين انجمنها حذف ميشوند. البته، نميدانم با ادغام سازمان ملي جوانان با تربيت بدني و تشکيل وزارت ورزش و جوانان اين بند هنوز وجود دارد يا خير؟ادامه دارد...
نظرهای شما :  
فاطمه [1/2/1397] : هم اکنون انجمنهای زیادی دراوز درحال فعالیت هستند ولی داری سازماندهی وبرنامه ریزی انجمن نسل پویای پارس نیستند برای احیای نسل پویا بایستی دست بدامن نیروهایی با تجربه قدیمی رفت باشد که سنشان با آیین نامه مغایرت داشته باشد
 
دهه هفتادی[1/2/1397] : اقای صدیقی شما اگه دوستدار اوز بودید چرا این شهر را ترک کردید نسخه پیجیدن خیلی راحته ولی ز عمل کار برآید لظفا برای جوانان اوزی تعیین تکلیف نکنید
 
نسلی پویای[2/2/1397] : فروپاشی نسل پویا علتهایی زیادی دارد یکی افزایش سن بیشتر اعضا از تک وکاپ افتادن عصراوز واز چرخه خارج شدن بعضی ازافراد عصراوز
 
فتحی[2/2/1397] : درود بر شما جناب مهندس صدیقی عزیز جنابعالی چه زمانی که در اوز تشریف داشتین وچه الان که بناچار مجبور به مهاجرت شدین( آنهم نه در خارج بلکه در ایران وپایتخت که البته همه جای ایران سرای من است ) همواره تاثیر گذار بودین وهستید ومن با شناختی که از شما دارم یقین می دونم در پایتخت هم بیکار ننشسته اید همانطور که حضور پروفسور ارفعی وهیات همراهش در اوزو همزمان افتتاح موزه مردم شناسی اوز نتیجه تلاش وزحمات شما بزرگوار بوده است و.....موفق باشیدوبا آرزوی بهترین ها
 
امید[3/2/1397] : آقا یا خانم فتحی با سلام خدمت شما اگه لطف بفرمایید مواردی از تاثیرگذاری اقای صدیقی را بفرمایید تا ما هم در جریان کارهای موثر و مفید ایشان قرار بگیریم
 
زبان آموز[5/2/1397] : خدمت دوست عزیز،آقای امید و دهه هفتادی عرض کنم،آقای صدیقی فعالیت های گسترده ای در سطح شهر داشته اند .مانند،تاسیس گروههای فعال جوانان ،برگزاری مراسم های تشویق جوانان تحصیل کرده و فعال، انگیزه دار کردن آنان،تشویق جوانان به کار گروهی در کنار فعالیت های روزانه و تحصیل در دانشگاه و تک بعدی نبودن،آموزش زبان و تربیت مدرس های زبان و ....لازم است اشاره کنم،مهاجرت آقای صدیقی برای شغل،هیچ ارتباطی به عدم علاقه ایشان به شهر ندارد و این موضوع از پیگیری های مسایل اوز از طرف ایشان چه در زمان حضور و چه هنگام مهاجرت کاملا قابل درک است
 
نام: